Olsztyński Ośrodek Sportu i Rekreacji świętuje jubileusz 50-lecia działalności. Z tej okazji na weekend OSiR przygotował dla olsztynian ciekawe propozycje imprez sportowo-rekreacyjnych, a także możliwość zwiedzenia niedostępnych na co dzień zakamarków miejskich obiektów sportowo-rekreacyjnych. Zanim jednak „świętować” będą mieszkańcy miasta, w piątkowy (26.02) wieczór, na jubileuszowej uroczystości w Olsztyńskim Parku Naukowo-Technologicznym spotkali się pracownicy OSiR i ich goście.
Zaproszenie jubilatów na uroczystość przyjęli m.in. prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz ze swoimi zastępcami Haliną Zaborowską-Boruch i Jarosławem Słomą, przewodnicząca Rady Miasta Olsztyna Halina Ciunel wraz z grupą radnych, posłowie Anna Wasilewska i Paweł Papke, prezes Polskiego Związku Pływackiego Andrzej Kowalski i Bogdan Paluszkiewicz z Polskiego Związku Płetwonurkowania.
Jak przypomniał dyrektor OSiR Jerzy Litwiński, protoplastą OSiR-u był Wojewódzki Ośrodek Sportu, Turystyki i Wypoczynku powołany do życia uchwałą Wojewódzkiej Rady Narodowej w Olsztynie. WOSTiW rozpoczął działalność z dniem 1.02.1966 roku.
Pierwszym zadaniem ośrodka było dokończenie budowy zespołu obiektów sportowych przy ul. Głowackiego w Olsztynie, które oddano do użytku w 1967 roku. Zespół ten przez długie lata był jedynym obiektem sportowym zarządzanym przez WOSTiW.
1 października 1975 roku WOSTiW przekształcono w Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji, a w roku 1988 - w Ośrodek Sportu i Rekreacji.
Pierwszym dyrektorem WOSTiW-u był Ryszard Polaczek. W roku 1980 stanowisko dyrektora objął Czesław Falkiewicz. Pełnił on funkcję dyrektora przez 15 lat. W lipcu 1995 r. dyrektorem OSiR został Wojciech Smoliński, a w lipcu 2003 r. - Jerzy Litwiński.
Wraz z rozwojem miasta, pojawiały się kolejne obiekty sportowe: stadion piłkarski, hala Urania, hotel Relaks, ośrodek wypoczynkowy Kłobuk w Nowej Kaletce, korty tenisowe, plaża miejska, lodowisko przy stadionie, tor motocrossowy, skatepark. Za kadencji Jerzego Litwińskiego powstały kolejne obiekty sportowe: sztuczne lodowiska przy HWS Urania i przy ul. Jeziołowicza, basen z halą sportową przy ul. Mariańskiej, Wodne Centrum Rekreacyjno-Sportowe Aquasfera i wreszcie Centrum Rekreacyjno-Sportowe Ukiel, które zarządza plażą miejską, Centrum Szkolenia Kajakarskiego i Centrum Szkolenia Żeglarskiego.
Działalność OSiR nie ogranicza się tylko do zarządzania obiektami. OSiR organizuje wiele różnego rodzaju imprez, wydarzeń sportowych oraz propaguje sport i rekreację. Jak dzisiaj wyglądają obiekty OSiR i jego działalność pokazano uczestnikom akademii na filmie przygotowanym specjalnie na jubileusz.
Oprócz przypomnienia historii OSiR-u, spotkanie w OPNT było okazją do przekazania jubilatowi gratulacji i życzeń na przyszłość. Wyróżnienia odebrali też najbardziej zasłużeni pracownicy i kierownicy ośrodka. Nagrodzono również uczestników zorganizowanego przez OSiR konkursu wiedzy pod hasłem „50 pytań na 50-lecie OSiR”.
Artystycznie akademię ubarwił występ działającego przy OSiR zespołu cheerleaderek „Soltare” oraz mini koncert Łukasza Jędrysa. W OPNT można było obejrzeć również archiwalne dokumenty i fotografie dotyczące przeszłości OSiR-u, a także wystawę fotograficzną przedstawiającą współczesne obiekty sportowe Olsztyna oraz organizowane przez OSiR imprezy.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :