Wizualizacja projektu nowej elektrociepłowni w Olsztynie (fot. Materiały prasowe UM)
Ekociepłownia ma być jedną z ważniejszych inwestycji ostatnich lat. Podczas jutrzejszego (22.02) spotkania będziemy mówić o przyszłości energetyki cieplnej w Olsztynie.
Wybór partnera, który wraz z MPEC-em miałby wybudować Ekociepłownię, ma się zakończyć w połowie tego roku. Od 2017 trwałaby budowa, a uruchomienie kombinatu powinno nastąpić w 2020 roku. Przy okazji zmodernizowana ma zostać ciepłownia w Kortowie. Inwestycja ma zagwarantować dostawy ciepła mieszkańcom Olsztyna, po roku 2020, gdy jego dostarczania zaprzestanie ciepłownia Michelin.
Powstanie nowego bloku oznaczać będzie również inne niż dotychczas pozyskiwanie ciepła. W kombinacie, który ma zostać zlokalizowany przy ul. Lubelskiej, nośnikiem energii będzie paliwo alternatywne wytworzone w pobliskim Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych.
W poprzednim roku przeprowadzone zostało w Olsztynie badanie, którego celem było poznanie opinii olsztynian, na temat realizowanego projektu. Niemal 58 procent pytanych stwierdziło, że budowa ekologicznych elektrociepłowni, wytwarzających energię z odpadów to dobry pomysł. Natomiast 63 proc. ankietowanych stwierdziło, że nie ma obaw i wątpliwości, związanych z budową takiej instalacji.
O przyszłości energetyki cieplnej w naszym mieście będziemy rozmawiać przy okazji Akademii Wiedzy o Olsztynie. Spotkanie w Parku Naukowo-Technologicznym zacznie się jutro (22.02) o godzinie 17.00.
Będzie można wówczas usłyszeć o szczegółach olsztyńskiego projektu, o rynku ciepła w Polsce i o tym, czy trzeba bać się termicznego unieszkodliwiania odpadów. Wśród ekspertów są przedstawiciele Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i Politechniki Łódzkiej, Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie, Funduszu Ochrony Środowiska, Instytutu Sobieskiego oraz specjaliści z zakresu ochrony powietrza.
Spotkaniu patronuje Towarzystwo Miłośników Olsztyna.