W parku w pobliżu Mostu św. Jana na Starym Mieście w Olsztynie odbyła się dzisiaj (14.02) akcja społeczna „Nazywam się Miliard/One Billion Rising Poland”. Święto zakochanych organizatorzy wydarzenia uznali za doskonałą okazję do pokojowego zaprotestowania przeciwko molestowaniu seksualnemu kobiet i dziewcząt.
Organizatorzy podnoszą, że ofiarami molestowania seksualnego kobiety padają w domu, szkole, pracy, na ulicy i środkach komunikacji publicznej. Z badań przeprowadzonych we wszystkich krajach Unii Europejskiej wynika, że różnych form molestowania seksualnego doświadczyło od 45 do 55% kobiet powyżej 15. roku życia - od fizycznych przez werbalne po cybermolestowanie (Badania Agencji Praw Podstawowych z 2014 roku, str. 95-19):
» fizycznych form molestowania seksualnego, takich jak niechciane dotykanie, przytulanie, całowanie doświadczyło 29% kobiet powyżej 15. roku życia,
» werbalnych form - żartów i komentarzy z podtekstem seksualnym doświadczyło 24% kobiet,
» 11% kobiet doświadczyło niewerbalnych form molestowania (w tym cybermolestowania), takich jak niechciane, obraźliwe seksualnie jednoznaczne e-maile lub wiadomości sms-y.
Te dane jednak nieczęsto dają ludziom do myślenia, dlatego też w 2011 roku amerykańska dziennikarka Eve Ensler zaproponowała, by zwracać uwagę na ten problem poprzez taniec, który daje kobietom siłę. I tak oto ludzie na całym świecie włączają się do wspólnego tańca w rytm utworu autorstwa Teny Clark i Tima Heintza „Break the Chain” (Rozerwij łańcuch).
Olsztyn w przedsięwzięciu wziął udział już po raz trzeci.
Organizatorami olsztyńskiej odsłony akcji byli Fundacja „Inicjatywa Kobiet Aktywnych”, Ewa Lankowska-Janus z Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie „Sukurs” i Pub Stara Fabryka we współpracy z zespołem Expresión Flamenco pod opieką Agnieszki Szatkowskiej.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :