Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
10:13 19 stycznia 2025 Imieniny: Erwina, Henryka
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Ochrona zdrowia
d. | 2016-01-26 16:33 | Rozmiar tekstu: A A A

Apelowali o zgodę na transplantację

Olsztyn24
Do wyrażania zgody na przekazanie organów do przeszczepu zachęcano podczas konferencji prasowej w szpitalu wojewódzkim | Więcej zdjęć »

Tylko co piąty Polak rozmawiał ze swoimi bliskimi o tym, by po swojej śmierci przekazać narządy osobom potrzebującym. Choć jest to temat trudny, to jednak warto go podjąć. Tym bardziej, że dzisiaj (26.01) przypada 50. rocznica przeprowadzenia pierwszego w Polsce przeszczepu.

Pierwszym narządem, jaki udało się przeszczepić, była nerka, a dokonali tego profesorowie Jan Nielubowicz i Tadeusz Orłowski. Z tej okazji 26 stycznia obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Transplantacji.

- Rozmowa z rodziną zmarłego pacjenta nigdy nie jest dla nas łatwa - podkreśla Marta Jaworska, regionalny koordynator ds. transplantacji. - Ale musimy ją przeprowadzić, bo liczba pacjentów, którzy oczekują na przeszczepy jest ogromna.

Dlatego też Ministerstwo Zdrowia zorganizowało kampanię, do udziału w której zaprosiło wszystkie samorządy w kraju. „Zgoda na życie” ma upowszechniać wiedzę na temat medycyny transplantacyjnej i zachęcać Polaków do publicznego deklarowania swojej woli w kwestii dawstwa narządów oraz zostawania potencjalnymi dawcami szpiku kostnego.
R E K L A M A
- Ja także wypełniłem takie oświadczenie woli - podkreśla Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. - Nikomu z nas nasze narządy nie będą potrzebne po śmierci. A jeśli tylko możemy komuś pomóc, musimy to zrobić.

Największym ośrodkiem transplantacyjnym w naszym regionie jest Wojewódzki Szpital Specjalistyczny. Niestety na razie placówka ta nie wykonuje tylu operacji, ile mogłaby przeprowadzać, gdyż wciąż za mało jest dawców.

- Transplantacja narządów jest metodą leczenia ratującą życie i zdrowie pacjentów. Stosuje się ją w przypadku schyłkowej niewydolności organów takich jak nerki, serce, wątroba, płuca, trzustka i jelita - podkreśla dr n. med. Leszek Adadyński, ordynator Oddziału Transplantologii i Chirurgii Ogólnej WSS w Olsztynie. - Poważne i nieodwracalne uszkodzenia narządów mogą występować od urodzenia, np. w wyniku wad genetycznych, a także na skutek silnego urazu czy wyniszczającej choroby. W wielu przypadkach jedyną skuteczną formą terapii jest przeszczep określonego narządu. O jego potrzebie decyduje lekarz, który zgłasza pacjenta do wyspecjalizowanego ośrodka transplantacyjnego, w którym chory jest poddawany specjalnym badaniom kwalifikującym, a następnie zgłaszany do Krajowej Listy Osób Oczekujących na Przeszczepienie.

Od lutego w Punktach Obsługi Klienta Urzędu Miasta oraz Zarządu Dróg Zieleni i Transportu w Olsztynie, a także w szpitalach w naszym mieście będzie można pobrać karty oświadczenia woli, które można schować do portfela. Karty te nie mają wprawdzie mocy prawnej, ale dają informację rodzinie, jaka jest nasza wola i promują ideę dawstwa.

Więcej informacji na ten temat dostępnych będzie w zapisie wideo konferencji prasowej, która odbyła się dzisiaj w Wojewódzkim Szpitalu specjalistycznym w Olsztynie. Film ten udostępnimy wkrótce.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Konferencja prasowa w sprawie transplantacji narządów w Olsztynie
26-01-2016
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.