Dlaczego uczeń z autyzmem zachowuje się inaczej niż większość? W jaki sposób odbiera świat i jak pomóc mu w tym świecie się odnaleźć? Tak najkrócej można podsumować tematykę szkolenia dla nauczycieli Zespołu Placówek Edukacyjnych, które odbywa się właśnie w ferie zimowe.
Szkolenie trwa dwa dni. Składa z dwóch podstawowych modułów: „Cechy osób z autyzmem” oraz „Zasady pracy z uczniem z autyzmem”. Uczestniczy w nim ponad 30 nauczycieli, którzy pracę w ZPE zaczęli w tym roku szkolnym.
- Chodzi o to, żeby nowi nauczyciele poznali zasady przewidziane odgórnie w pracy z uczniami z autyzmem czy zespołem Aspergera, postępowali według odgórnych standardów - tłumaczy Aneta Sieradzan, pedagog - organizatorka szkolenia.
W roli wykładowców występują ich starsze pod względem stażu koleżanki: Aneta Sieradzan, Ewelina Tarkowska, Alina Deresińska-Grynfelder, Magdalena Zbróg, Izabela Mierzejek, Iwona Olszewska, Julita Mikołajska, Marta Grochowska.
- Część teoretyczna warsztatów jest bardzo interesująca, bo zawsze warto odświeżyć sobie posiadaną wiedzę. Najbardziej jednak zapada w pamięć część praktyczna, kiedy na własnej skórze możemy przekonać się, jak specyficznie odbierają świat osoby z autyzmem - podsumowuje Aneta Mościbrodzka, nauczyciel gimnazjum.
Część praktyczna to warsztaty sensoryczne, pozwalające doświadczyć wrażeń zmysłowych tak jak doświadczają je ludzie z autyzmem.
- Uczestnicy muszą na przykład wykonać zadanie manualne w rękawiczkach, patrzeć przez okulary zawężające pole widzenia, a w tle słuchają szumów i innych głośnych dźwięków utrudniających skupienie uwagi - wyjaśnia Aneta Sieradzan.
- To jest naprawdę niesamowite! - komentuje Ewa Zawalich, nauczyciel szkoły podstawowej.
- Teraz zawsze już nieco inaczej będę patrzeć na uczniów, zastanawiać się, w jaki sposób mogą oni odbierać świat.Dziś (26.01) uczestnicy szkolenia dowiedzieli się również, jak rozmawiać z uczniami z autyzmem, jak urządzać klasę, by czuli się jak najbardziej komfortowo. Jutro będą m.in. poznawać metody pracy z uczniami przejawiającymi tzw. zachowania niepożądane. Dowiedzą się, jak im przeciwdziałać, jak ograniczać do minimum. W czwartek podobne szkolenie przejdą nowo zatrudnieni w ZPE pracownicy obsługi.
Z D J Ę C I A