Czy olsztyńskie Stare Miasto będzie specjalnie chronione? Mieszkańcy stolicy regionu dyskutują o wprowadzeniu na starówce parku kulturowego.
Park kulturowy jest jedną z form ochrony zabytków w Polsce. Z takiej możliwości skorzystały m.in. władze Krakowa chroniąc krajobraz Rynku Głównego oraz Zakopanego, gdzie parkiem kulturowym objęto popularne Krupówki. O jej wprowadzeniu mogą zdecydować radni, po zasięgnięciu opinii wojewódzkiego konserwatora zabytków. Wcześniej w tej sprawie mogą wypowiedzieć się mieszkańcy. W Olsztynie właśnie dobiegają końca konsultacje społeczne w tej sprawie.
Otwarte spotkanie dotyczące wprowadzenia parku kulturowego na olsztyńskiej starówce odbędzie się 28 stycznia (czwartek) w sali 219 olsztyńskiego ratusza. Poprowadzi je kierownik Oddziału Terenowego Narodowego Instytuty Dziedzictwa, dr Iwona Liżewska. Początek o 16:00.
Celem utworzenia parku kulturowego jest ochrona przestrzeni historycznie ukształtowanej w wyniku działalności człowieka. To narzędzie ochrony prawnej formalnie równe wpisowi do rejestru zabytków. Daje jednak inne możliwości. Nie ma innego narzędzia tak kompleksowej ochrony zarówno zabytków, przyrody jak i krajobrazu tworzących dziedzictwo kulturowe.