Siedemdziesięcioro zawodników i zawodniczek zgłosiło swój udział w rozegranym dzisiaj (23.01) w olsztyńskim klubie Body Perfect Regionalnym Trójboju Siłowym. Jak zapewniają organizatorzy - były to pionierskie zawody w tej dyscyplinie sportów siłowych w Olsztynie, a nawet w całym regionie Warmii i Mazur.
- Te zawody są wyjątkowe, jesteśmy pierwszymi w Olsztynie, i chyba także w całym województwie, którzy odważyli się zorganizować takie zawody - powiedział nam Arkadiusz Jakubiak, instruktor w Body Perfect.
- Organizacja zawodów w trójboju siłowym nie jest łatwa, bo trzeba spełnić wiele szczegółowych wymagań określonych przez międzynarodową organizację sportów siłowych IPF (International Powerlifting Federation - red.)
. I chociaż nasi instruktorzy posiadają uprawnienia sędziowskie, to dla zapewnienia najwyższego poziomu zawodów zaprosiliśmy do Olsztyna doświadczonych zawodników, instruktorów i sędziów trójboju siłowego Kamila Kaczwarę i Pawła Pawlaka z Poznania.Tak naprawdę Regionalne Trójbój Siłowy rozegrano w dwóch kategoriach: w klasycznym trójboju siłowym i w trójboju dla kobiet.
Klasyczny trójbój siłowy to dyscyplina przeznaczona przede wszystkim dla mężczyzn. Dzisiaj znalazły się jednak dwie odważne panie, które postanowiły rywalizować z mężczyznami. Uczestnicy tej dyscypliny mieli do wykonania trzy „boje”: przysiad ze sztangą, wyciskanie sztangi na klatkę piersiową oraz martwy ciąg, czyli opuszczania sztangi do i jej podnoszenie. Zwyciężał ten z zawodników, który we wszystkich bojach łącznie udźwignął sztangę i ciężarki o największej wadze.
Na trójbój siłowy dla pań składały się trzy ćwiczenia wytrzymałościowe: deska, czyli utrzymywanie się w podporze na łokciach i stopach; krzesełko, czyli utrzymywanie się w przysiadzie oraz przysiad-wyskok. W tych zawodach liczył się najdłuższy czas wykonania dwóch pierwszych konkurencji, a przy trzeciej - największa liczba zrobionych wyskoków i przysiadów.
Najlepsi w dzisiejszych zawodach otrzymali puchary, medale i dyplomy, ale nie to było dla nich najważniejsze.
- Uprawiający trójbój siłowy to ludzie z pasją i nie walczą dla pucharów i medali - powiedział Arkadiusz Jakubiak.
- Walczą dla samych siebie, chcą sprawdzić ile są warci i... jak silną mają konkurencję.Po zawodach ich uczestnicy mogli wziąć udział w warsztatach z zakresu treningu siłowego, przeprowadzonych przez gości z Poznania - Kamila Kaczwarę i Pawła Pawlaka.
Z D J Ę C I A