Każdy - niezależnie od wieku - mógłby poczuć się w nim jak naukowiec. Trwają prace nad powstaniem Olsztyńskiego Centrum Nauki. Na całym świecie działa około dwóch tysięcy takich jednostek. Najwięcej, bo 450, powstało w Stanach Zjednoczonych. W Polsce pierwszym było Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, które uruchomiono w 2010 roku.
Także stolica Warmii i Mazur ma zakusy na promocję nauki w ten niecodzienny sposób. Inicjatywa uruchomienia takiej jednostki powstała we wrześniu 2013 roku. Odpowiednie dokumenty związane z dofinansowaniem powstania Olsztyńskiego Centrum Nauki trafiły do Urzędu Marszałkowskiego.
Koszt budowy oszacowano na 20 mln złotych. Instytucja miałaby powstać na terenie Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego w obiekcie o powierzchni dwóch tys. m2, który sąsiadowałby z planowanym budynkiem instytutu Polskiej Akademii Nauk.
-
Odwiedzający nasze centrum mogliby poczuć się jak prawdziwi naukowcy - mówi Wojciech Samulowski, dyrektor OPNT. -
Mogliby brać udział w eksperymentach i doświadczeniach naukowych. Poprzez demonstrowanie wiedzy, obrazowanie zachodzących procesów i zjawisk, poznawanie wyników najnowszych osiągnięć światowej nauki chcemy rozbudzać umiejętności kreatywnego i innowacyjnego działania, budować przekonanie wśród młodych ludzi o potrzebie ciągłego uczenia się, kształtowania przekonania, według którego rozwój gospodarczy oparty jest na nowych technologiach i badaniach naukowych. Olsztyńskie Centrum Nauki miałoby również zająć się wyławianiem młodych osób szczególnie uzdolnionych oraz opieką w dalszym ich rozwoju.
Inicjatorzy powstania centrum - olsztyńscy naukowcy i władze Olsztyna - spotkali się dzisiaj (14.01), by rozmawiać o dalszych działaniach. Potwierdzono chęć realizacji zadania. Istotna dla przyszłości projektu ma być współpraca z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim. Wkrótce w tej sprawie spotkają się przedstawiciele samorządu i uczelni.