W Gali Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustawa Marka Brzezina, w piątek (8.10), z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego wystąpią Anna i Arkadiusz Szafrańcowie tworzący duet: „GlassDuo”. Znane kompozycje Chopina, Czajkowskiego, Dvořáka, Sibeliusa, Piazzolli, walce i polki Straussa, a także popularne piosenki zabrzmią w wykonaniu orkiestry symfonicznej oraz szklanej harfy.
I nie chodzi tu bynajmniej o żart. „Nieziemski” dźwięk wydobywany z odpowiednio przygotowanych i dostrojonych czasz szklanych kieliszków fascynował od dawna. Na takiej zasadzie działała na przykład szklana harmonika, instrument bardzo ceniony w XVIII i XIX wieku, za twórcę którego uważa się Benjamina Franklina, jednego z Ojców Założycieli Stanów Zjednoczonych. Utwory na harmonikę szklaną komponował Mozart, w Warszawie grywał na tym instrumencie młody Chopin.
GlassDuo - Anna i Arkadiusz Szafrańcowie, są jedynymi w Polsce instrumentalistami profesjonalnie uprawiającymi tę sztukę. Instrument, na którym koncertują, to największa profesjonalna szklana harfa na świecie. Jej skala sięga niemal 5 oktaw, a tworzą je kieliszki, których nie trzeba napełniać wodą!
Doświadczenia „GlassDuo” wykraczają poza ramy działalności recitalowej. Muzycy biorą udział w większych przedsięwzięciach artystycznych, jak również prowadzą warsztaty gry na szklanej harfie. Duet bierze udział w festiwalach muzycznych, dokonuje prawykonań utworów specjalnie dla nich pisanych, grywa samodzielnie oraz z towarzyszeniem zarówno kameralistów jak i orkiestr - również symfonicznych. Współpracował m.in. z zespołami tej rangi, co Sinfonia Varsovia, Orkiestra Filharmonii Narodowej i kompozytorami tego formatu, co Zbigniew Preisner. Muzyka nagrana przez „GlassDuo” wykorzystywana jest w spektaklach granych na scenach teatralnych m.in. Teatru Ateneum w Warszawie, Teatru im Stefana Jaracza w Łodzi, czy Teatru Nowego w Słupsku. Duet ma również na swym koncie współpracę z Instytutami Polskimi oraz innymi polskimi placówkami dyplomatycznymi, na zaproszenie których odwiedzili m.in. Wiedeń, Sofię, Warnę, Bukareszt, Charków, Hunedoarę, Dusseldorf, Kaliningrad, Wilno, Brukselę, czy Houston.
W programie gali m.in.: Piotr Czajkowski - Suita z Jeziora łabędziego, Antonin Dvořák - Taniec słowiański nr 7, Fryderyk Chopin - Etiuda op. 10 nr 9, Astor Piazzolla - Adios Nonino, Sting - Fragile, Zequinha de Abreu - Tico-tico, Arek Szafraniec - Songueira, Jean Sibelius - Valse Triste, oraz najpiękniejsze polki i walce Straussa.
Z D J Ę C I A