Już za kilkanaście godzin komunikacja miejska w Olsztynie poruszać się będzie po ulicach miasta według nowego rozkładu jazdy. Trwają ostatnie przygotowania do uruchomienia od 1 stycznia 2016 roku nowego układu komunikacyjnego. Dziś rano (31.12) na trasę nr 3, od Dworca PKP do UWM, wyruszyły tramwaje. Miasto udostępniło też internetową aplikację pozwalającą na bieżąco podglądać położenie autobusów i tramwajów.
Wprowadzenie nowego układu komunikacyjnego to pierwsza tak duża zmiana od dziesięciu lat. Pewne jest jedno - korzystania z komunikacji w Olsztynie trzeba będzie nauczyć się na nowo. Część linii autobusowych ulega likwidacji, niektóre mają kursować nowymi trasami, powstają nowe połączenia. Do tego dochodzą tramwaje, którymi pasażerowie podróżują już od kilkunastu dni.
W Olsztynie uruchomiono trzy linie tramwajowe. Ta oznaczona nr 1 wozi pasażerów od ul. Kanta do Wysokiej Bramy, linia nr 2 - od ul. Kanta do Dworca Głównego, a nr 3 kursuje z Dworca Głównego do przystanku Uniwersytet-Prawocheńskiego.
Zupełną nowością są oznaczenia autobusów. Numery „tradycyjnych” linii zaczynają się od cyfry „1” - to znaczy, że zamiast „9”, do Kortowa dojeżdżać będzie „109”, a do Pieczewa nie „20” a „120”. Autobusy, które będą krążyć uliczkami największych osiedli i dowozić pasażerów do tramwajowych przystanków mają oznaczenia od „201” do „205”. Cyfra „3” z przodu będzie oznaczać linie okresowe, natomiast nocne to „N01” i „N02”.
Zmiany układu komunikacyjnego Olsztyna ogłoszone zostały pod koniec września. Od tego czasu można było zapoznawać się z nimi na stronie internetowej Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu. Do skrzynek na listy mieszkańców Olsztyna trafiają też informatory, których ratusz wydrukował 75,5 tys. sztuk.
Bilety w cenach wprowadzonych 1 listopada obowiązują zarówno na przejazdy autobusowe, jak i tramwajowe. Przy wyborze biletów czasowych można przesiadać się między pojazdami.
Wraz z nowym rokiem i zmianami w układzie komunikacyjnym będzie też kilka zmian związanych z przystankami. Część linii będzie zatrzymywać się przy wiatach, przy których dotychczas nie kursowały. Osiemnaście przystanków zmieni nazwę. Nowości są także w przypadku przystanków na żądanie.
Ułatwieniem przy korzystaniu z komunikacji miejskiej może być bezpłatna internetowa aplikacja, za pomocą której na bieżąco można podglądać położenie pojazdów komunikacji miejskiej. Aplikacja nazywa się MyBus Online. Jest dostępna w formie tradycyjnej strony internetowej https://www.microsoft.com/pl-pl/store/apps/mybus-online/9wzdncrdhcg2
Aplikacja pozwala m.in. określić za ile czasu interesujący nas autobus lub tramwaj podjedzie na interesujący nas przystanek, pojazdy jakich linii i kiedy odjadą z danego przystanku. Można też śledzić położenie autobusów lub tramwajów na trasie, a nawet zaplanować podróż - bezpośrednią lub z określoną liczbą przesiadek.
Z D J Ę C I A