Rak szyjki macicy zabija rocznie 1900 Polek. W naszym kraju ten rodzaj nowotworu występuje najczęściej w Europie. Ten stan może zmienić bardzo proste, bezbolesne, ale coroczne badanie cytologiczne. Takim badaniom podaje się jednak tylko co czwarta Polka.
By zmieniać tragiczne statystyki, dzisiaj (7.04) w sali sesyjnej olsztyńskiego Urzędu Miasta odbyła się konferencja nt. „Profilaktyka Raka Szyjki Macicy”. Okazją do zorganizowania konferencji był przypadający na 7 kwietnia Światowy Dzień Zdrowia. Organizatorem konferencji była Anna Wasilewska - wiceprezydent Olsztyna oraz Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy w Olsztynie.
W konferencji udział wzięli przedstawiciele miejskich jednostek organizacyjnych, jednostek oświatowych, służba zdrowia i przedstawicielki organizacji kobiecych. Organizatorzy konferencji przyjęli, że uczestnicy konferencji przekażą informacje z konferencji w swoim środowisku, w swoich szkołach, w zakładach pracy.
Podczas konferencji Beata Ostrzycka przedstawiła „Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy na Warmii i Mazurach”, natomiast dr Sergiusz Nawrocki z ZOZ MSWiA z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii przedstawił wykład nt. „Zdrowy styl życia a choroby nowotworowe”. O Profilaktyce raka szyjki macicy mówił też dr Jacek Tulimowski, ginekolog, położnik, ultrasonogog, konsultant naukowy stowarzyszenia „Kwiat Kobiecości”.
Gościem specjalnym konferencji była Ida Karpińska, charakteryzatorka i stylistka, prezes stowarzyszenia „Kwiat Kobiecości”, która mówiła o własnej, czteroletniej walce z nowotworem szyjki macicy.
W trakcie spotkania można było obejrzeć VIII pokonkursową wystawę fotograficzną „Dziecko niepełnosprawne kochane takie, jakie jest, dlatego, że jest”.
Z D J Ę C I A