Od 22 do 25 grudnia 1914 r., a więc także w Wigilię i Święta Bożego Narodzenia, trwała pod Łowczówkiem w powiecie tarnowskim bardzo krwawa bitwa Legionów Piłsudskiego z armią carską. Oddziały Legionowe wykonały powierzone im przez dowództwo armii austro-węgierskiej (w ramach, której działały) zadanie zdobycia i utrzymania pozycji na wzgórzach nad rzeką Białą. Pułki Legionowe odparły 16 ataków nieprzyjaciela, wzięły do niewoli kilkuset żołnierzy armii carskiej po czym, na skutek odwrotu sąsiednich jednostek austro-węgierskich, wycofały się we wzorowym porządku.
W przededniu rocznicy bitwy, w Zespole Szkół im. Marszałka J. Piłsudskiego w Rogóżu odbyła się rocznicowa wigilia. W jej trakcie uczniowie dowiedzieli się, że przed Wigilią 1914 r. Józef Piłsudski zgolił brodę (nigdy już więcej jej nie zapuścił) i że Pułk Legionowy przyjął nazwę Pierwszej Brygady. Poznali także wigilijne tradycje żołnierzy polskich z 1914r. Wspólnie z Tadeuszem Machelą, liderem Kapeli Jakubowej, zaśpiewali kolędę „Lulajże Jezuniu”, która śpiewana była także w okopach pod Łowczókiem.
Wielkie brawa całej społeczności szkolnej otrzymały przedszkolaki wykonujące specjalny program artystyczny. Wrażenie robiła świetna scenografia wykonana przez Ewę Węzelowską. Obecny na uroczystości nestor Piłsudczyków, Stanisław Brodacki, nie krył swojego wzruszenia podkreślając niesamowicie patriotyczny i duchowy wymiar uroczystości. Zwyczaj wspólnego dzielenia się opłatkiem w szkole, jak zaznaczyła dyrektor Brygida Małeć, ma już wieloletnią tradycję i dzięki zaangażowaniu społeczności szkolnej Rogóża spełnia także ważną rolę integracyjną w środowiska lokalnym.
Z D J Ę C I A