Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
22:36 23 stycznia 2025 Imieniny: Ildefonsa, Rajmunda
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Literatura, czytelnictwo
d. | 2015-12-13 16:19 | Rozmiar tekstu: A A A

WBP zaprasza na spotkanie z Kazimierzem Tischnerem i Szymonem Wróblem

Olsztyn24

W tym roku mija 15 lat od śmierci ks. Józefa Tischnera, autora „Etyki Solidarności”, duszpasterskiego autorytetu dla wielu pokoleń Polaków, księdza który potrafił dowcipem rozwiązywać poważne spory. Z tej okazji Wojewódzka Biblioteka Publiczna zaprasza do spojrzenia na świat „Jego oczami”.

W poniedziałek (14.12), o godz. 17.00, gośćmi Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie będą Kazimierz Tischner, brat ks. prof. Józefa Tischnera i Szymon Wróbel, autor filmu dokumentalnego i książki „Jego oczami”. Na książkę składają się rozmowy z przyjaciółmi ks. Profesora, długa i szczera rozmowa z jego bratem, który stał się głównym bohaterem filmu, świadectwa i refleksje młodych ludzi, a także opis kulis pracy na planie filmowym i najciekawszych przygód, z którymi twórcy spotkali się podczas ponad pokazów filmu w Polsce i za granicą.

Olsztyńskim akcentem w książce „Jego oczami” jest niepublikowany w całości wywiad z ks. Profesorem z 1990 roku, przeprowadzony przez dziennikarza Marka Barańskiego, który również będzie gościem biblioteki podczas spotkania. Spotkanie odbędzie się w Czytelni Czasopism WBP (Stary Ratusz, ul. Stare Miasto 33).

Ze wstępu (prof. dr hab. Katarzyna Pokorna-Ignatowicz):
R E K L A M A
Książka opowiada o księdzu profesorze Józefie Tischnerze, ale nie o jego naukowych dokonaniach, ale jako o człowieku: bracie, koledze, przyjacielu, wykładowcy filozofii, miłośniku góralszczyzny, publicyście „Tygodnika Powszechnego”, przewodniku duchowym górali i akademickiej młodzieży w Krakowie. Wspominają go osoby, dla których był bliską osobą, ważną częścią ich życia. Ks. prof. Tischner bez wątpienia był wybitnym naukowcem, teologiem i filozofem, którego twórczość naukowa stanowi piękną kartę w historii polskiej myśli filozoficznej, ale jego fenomen polegał na tym, że potrafił skomplikowaną materię filozoficzną i teologiczną przedstawiać w sposób zrozumiały, i dla studentów, i dla swoich sąsiadów górali, i dla widzów, bo i jego telewizyjne felietony cieszyły się dużą popularnością. Potrafił ciekawie i prostym językiem mówić o sprawach ważnych, potrafił też słuchać i prowadzić dialog z osobami o odmiennych poglądach, każdym słowem i gestem okazując im zainteresowanie i szacunek, jak na człowieka dialogu przystało. Mówił o wolności, która jest „trudnym darem” i nie jest łatwo ani z niej odpowiedzialnie i dobrze korzystać, ani zaakceptować fakt, że wolność oznacza prawo wyboru oraz różnorodność i odmienność, również poglądów. Mówił o potrzebie zaufania do innych i życzliwości, „która rodzi życzliwość”, o różnych drogach dochodzenia do prawdy i prawie do szukania własnej drogi.

Zapraszamy!

REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.