Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie zaprasza jutro (9.12), o godzinie 17.00, do Galerii Stary Ratusz WBP na wernisaż wystawy „Inne światy Wernera Herzoga” - fotogramów dokumentujących życie i pracę reżysera i pokazów multimedialnych.
Na wystawie „Inne światy Wernera Herzoga” prezentowane będą powiększone do formatu 70x100 cm, wykonane w najnowszej technologii, fotosy z klasycznych i najnowszych filmów Wernera Herzoga, a także zdjęcia z planu i portrety reżysera. To zbiór obrazów, oddających wizyjny i malarski nastrój jego filmów zarówno fabularnych, jak i dokumentów. To także ślady fascynacji artysty klasycznym malarstwem europejskim, ale i zapierającym dech w piersiach pięknem natury.
Fotogramy zostały wybrane z ogromnego zasobu Deutsche Kinemathek w Berlinie, która w 2009 r. otrzymała od reżysera jego osobiste archiwum. Fotogramy jako zbiór pn. Werner Herzog Archiv stanowią część zbiorów muzealnych. Wystawa jest więc okazją do prezentacji materiałów unikatowych, rzadko pokazywanych w Polsce i na świecie.
Kurator projektu: Krzysztof Stanisławski
Współorganizator: Goethe-Institut Warschau
Projekt „Inne światy Wernera Herzoga” w części wystawowej prezentuje także film dokumentalny „Werner Herzog Filmemacher” (1986). Część multimedialną ekspozycji dopełniają projekcie slajdów związanych z filmami i osobą Wernera Herzoga.
W ramach projektu organizatorzy zapraszają również na pokazy filmu „Was ich bin sind meine Filme” (film z polskimi napisami) i dyskusje:
11 stycznia /poniedziałek/ 2016 r., godz. 17.00 (cz. I)
12 stycznia /wtorek/ 2016 r., godz. 17.00 (cz. II)
Pokój z widokiem (II piętro), Stary Ratusz WBP; ul. Stare Miasto 33
******
Werner Herzog, właściwie Werner Stipetić (ur. 5 września 1942 w Monachium) to jeden z najwybitniejszych niemieckich scenarzystów i reżyserów. W swojej emocjonalnej, wizyjnej i mistycznej twórczości filmowej skupia się przede wszystkim na istocie człowieczeństwa i zachowaniu człowieka w sytuacjach ekstremalnych. Nawiązując do tradycji literatury romantycznej, Herzog podejmuje temat szaleństwa, odosobnienia i poszukuje pierwiastka ludzkiego nawet u najdziwniejszych, najbardziej zdegradowanych postaci.