Rada Organizacji Pozarządowych Miasta Olsztyna, jak co roku w grudniu, zorganizowała dzisiaj (5.12) w Urzędzie Miasta Olsztyna Forum Organizacji Pozarządowych. Podczas spotkania ogłoszono wyniki dorocznych konkursów dla NGO-sów i promujących je dziennikarzy.
Laureatem konkursu (nagroda 4 tys. zł) na „Najlepszą inicjatywę organizacji pozarządowych” został Warmińsko-Mazurski Sejmik Osób Niepełnosprawnych w Olsztynie za zorganizowanie Gali „Olsztyniacy 1945”. Drugie miejsce (nagroda 2 tys. zł) w konkursie zdobył Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Obwód Warmińsko-Mazurski za zorganizowanie żywej choinki bożonarodzeniowej. Trzecie miejsce (nagroda 1 tys. zł) przypadło Fundacji Uniwersytet Dzieci za zorganizowanie w roku akademickim 2014/2015 zajęć dla dzieci pod hasłem Uniwersytet Dzieci.
Ponadto Kapituła Konkursu w składzie: Barbara Baturo-Warszawska, Nelly Antosz, Ewa Kowerzanow-Luto, Teresa Antczak i Monika Michniewicz przyznała cztery wyróżnienia:
1) Fundacji Skrzydła Anioła za kampanię prozdrowotną Prosta(ta) sprawa,
2) Stowarzyszeniu Inicjatyw Kulturalno-Rozwojowych Z Uśmiechem za Olsztyński Festiwal Rozwoju i Inspiracji Baba Fest,
3) Warmińsko-Mazurskiemu Oddziałowi Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za miesięcznik społeczno-kulturalny „bez wierszówki”
4) Stowarzyszeniu Kultury Fizycznej Zjednoczeni Olsztyn za odtworzenie w Olsztynie sekcji podnoszenia ciężarów.
Na XI edycję konkursu „Trzeci Sektor w mediach” napłynęło 26 aplikacji. Po przeanalizowaniu dziennikarskich zgłoszeń, kapituła nagrody w składzie: Monika Falej, Andrzej Dramiński i Zbigniew Piszczako zdecydowała o wyróżnieniu trzech dziennikarek równorzędną nagrodą po 1 tys. zł. Laureatkami konkursu zostały:
» Alicja Kulik za cykl audycji radiowych „Samo życie” emitowanych na antenie radia Olsztyn,
» Aneta Olender za cykl programów emitowanych na antenie TVP Olsztyn dotyczących działalności Stowarzyszenia Borussia, wspierania chorych na autyzm i pokazanie konieczności empatii dla wszystkich, którzy są w hospicjum,
» Dorota Grzymska za reportaże emitowane na antenie Radia Olsztyn.
Podczas forum wręczono również jednotysięczne granty organizacjom uczestniczący w konkursie pod hasłem „MIG-Fundusz wsparcia”, będącym elementem Programu Wspierania Olsztyńskich Organizacji Pozarządowych. Granty otrzymały:
» Stowarzyszenie Kultury Fizycznej Zjednoczeni Olsztyn,
» Fundacja Rozwoju Cyfryzacji Lokalnej,
» Fundacja Szalony Krasnolud,
» Towarzystwo Przyjaciół Wilna i Ziemi Wileńskiej,
» Fundacja Mazurymedia,
» Fundacja Wiedzieć i Widzieć Więcej,
» Stowarzyszenie Teatr kloszArt,
» Fundacja To My,
» Fundacja Warsztat Zmiany.
Odbywające się w roku 25-lecia samorządności w Polsce olsztyńskie forum było też okazją do wyróżnienia organizacji pozarządowych, które działają w mieście najdłużej.
W części roboczej forum uczestnicy zajmowali się projektem Wieloletniego Programu Współpracy Miasta Olsztyna z Organizacjami Pozarządowymi, zmianami w regulaminie Forum Organizacji Pozarządowych i ROPMO oraz nowościami w przepisach dla organizacji pozarządowych.
Forum towarzyszyły Targi Organizacji Pozarządowych - „NGO na TOPie” oraz Targi Pracy Wolontaryjnej.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :