W BWA Galerii Sztuki w Olsztynie wczorajszego (16.11) wieczoru otwarto wystawę „Świt ludzkości”. Prace autorstwa Jakuba Słomkowskiego będą prezentowane w sali kameralnej galerii do 13 grudnia bieżącego roku.
Wystawa „Świt ludzkości” Jakuba Słomkowskiego to balansowanie między tym, co prehistoryczne i pierwotne a tym, co nas czeka w dalekiej przyszłości. Motyw kojarzenia i dwuznaczności jest tu nie tylko silnie wyeksponowany, ale wręcz namacalny.
Świt ludzkości jest zarazem zmierzchem ludzkości. Widz zostaje zaproszony do eksploracji przestrzeni, a punktem wyjściowym dla jego wyprawy jest kilka historycznych faktów. Podróż między przeszłością a przyszłością stanowi swoiste „przekraczanie granic”, które, w kontekście najnowszych wydarzeń w Europie, jest zarazem fascynujące i przerażające. Zakwestionowanie całego, znanego nam dotąd „porządku”, artysta wzbogacił o charakterystyczny w jego twórczości motyw Świętego Animala, rozumianego jako pierwotna siła zrodzona z praw natury.
Całości wystawy dopełniła wyjątkowa oprawa muzyczna, pełniąca zarazem rolę przewodnika. Za scenografię odpowiada Łukasz Kwietniewski.
R E K L A M A
******
Jakub Słomkowski - urodzony w 1982 r. w Warszawie. Malarz, performer, poeta. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
W swoich działaniach artystycznych posługuje się wieloma mediami. Oprócz malarstwa, interesuje się także dźwiękiem i performancem. Bada wielość przekazów w zależności od medium i wyobrażeń wizualnych. Szuka odpowiedzi na to, w jakim stopniu obraz, a w jakim czyste ludzkie działania, są w stanie dotrzeć do odbiorcy.
Jest członkiem Stowarzyszenia Nie z Tej Bajki, działającego na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego oraz jednym z założycieli Fundacji Dzianina. Pomysłodawca i organizator akcji „Kolacja Na Hucie”. Zdobywca pierwszej nagrody w konkursie na logo Roku Zbigniewa Herberta. Jego praca „Program Music Box” została doceniona w 2009 roku przez jury konkursu Samsung Art Master, w którym zdobył drugie miejsce. Od tamtej pory Słomkowski do większości swoich działań angażuje dźwięk, współpracując z takimi artystami jak Loic Bertrand czy Jakub Dykiert.
Wraz z Krzysztofem Hermanem oraz Maciejem Łepkowskim, jako kolektyw Parque-no, eksploruje tematykę szeroko rozumianej przestrzeni. Od 2010 roku tworzy muzykę do spektakli Izy Szostak. Współpracuje także z kuratorką, Kariną Dzieweczyńską oraz scenografem i architektem, Łukaszem Kwietniewskim. Założyciel zespołu KUBATWICEIMPROVISE oraz trio JAN KOMOROV.