Okolicznościowy adres od prezydenta Olsztyna odczytała Gabriela Konarzewska, dyrektor wydziału kultury i ochrony zabytków UM | Więcej zdjęć »
W Multimedialnej Bibliotece Młodych Planeta 11, filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie, zebrali się wczoraj (24.11) przyjaciele, rodzina, współpracownicy i miłośnicy twórczości Kazimierza Brakonieckiego - poety, tłumacza, redaktora i eseisty. Wczoraj bowiem zaproszono ich do wspólnego świętowania 40-lecia pracy twórczej bohatera wieczoru.
Podczas spotkania aktor Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie Marcin Kiszluk zaprezentował wybrane przez autora wiersze i odczytał list do niego skierowany przez profesora Zbigniewa Chojnowskiego z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, który miał wygłosić laudację artysty, jednakże odwołał swą obecność z powodu choroby. Jak bywa przy tego rodzaju okazjach, nie zabrakło także kwiatów, a także podziękowań od zaprzyjaźnionych z poetą osób i instytucji oraz okolicznościowego tortu, głos zabrał także sam jubilat.
Dla uczczenia dorobku twórczego Kazimierza Brakonieckiego zorganizowano również wystawę prac plastycznych inspirowanych jego twórczością, których autorami są uczniowie Państwowego Liceum Plastycznego w Olsztynie.
Obszerne fragmenty wczorajszej uroczystości zarejestrowaliśmy na filmie wideo. Zapraszamy do jego obejrzenia.
R E K L A M A
******
Kazimierz Brakoniecki to autor ponad 30 książek, głównie tomów wierszy, esejów, prozy autobiograficznej, antologii literackich i tłumaczeń, animator kultury, kurator wystaw plastycznych; współzałożyciel i współtwórca olsztyńskiego stowarzyszenia Wspólnota Kulturowa „Borussia” (1990), Fundacji „Borussia” (2006), pisma „Borussia. Kultura. Historia Literatura” (red. naczelny w latach 1991-1997 i ponownie od 2014 r. wspólnie z historykiem Robertem Trabą), które zajmuje się współpracą kulturalno-społeczną narodów i regionów kręgu Morza Bałtyckiego.
Pracował między innymi w Bibliotece Ossolineum we Wrocławiu, miejskim i międzyzwiązkowym Domu Kultury w Olsztynie oraz w BWA, gdzie był kuratorem wystaw sztuki polskiej XX wieku. Obecnie piastuje stanowisko dyrektora Centrum Polsko-Francuskiego w Olsztynie. Pomysłodawca i współzałożyciel Olsztyńskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Bretanii i Francji „Amitié” (1996).