W Szkole Policealnej im. Prof. Zbigniewa Religi w Olsztynie odbyła się dzisiaj (19.11) wojewódzka konferencja pod hasłem „Masaż - między zawodem a pasją”. Konferencja miała bezpośredni związek z 10. rocznicą kształcenia masażystów w popularnym „Medyku”.
- Ponieważ minęło 10 lat kształcenia w naszej szkole w zawodzie technik masażysta, postanowiliśmy to 10-lecie podsumować, pokazać co potrafimy, jak to robimy i jak dodatkowo „uzbrajamy” naszych uczniów w umiejętności wykraczające poza podstawy programowe - powiedziała nam Jolanta Kłoczewska, dyrektor szkoły.
Do tej pory mury olsztyńskiej Szkoły Policealnej im. Prof. Religi opuściło 214 techników masażystów. Pracują nie tylko na terenie naszego województwa, ale w różnych miejscowościach kraju, a także w innych europejskich krajach. Jak twierdzi dyrektor Kłoczewska, absolwenci kierunku masażysta nie mają problemów ze znalezieniem pracy. To m.in. efekt zrealizowania w szkole dwóch projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej: „Praktyka drogą do sukcesu” oraz „Medyk na szóstkę”.
- Nasi absolwenci potrafią znacznie więcej, niż wynika to z wymogów podstawy programowej - powiedziała pani dyrektor.
- Wymyśliliśmy sobie, ze wykroczymy poza podstawę programową i podczas realizacji projektów unijnych, w minionych czterech latach nasi masażyści zdobyli dodatkowe umiejętności potwierdzone certyfikatami w zakresie masażu tensegracyjnego, relaksacyjnego, asekuracji i przemieszczania chorych, masażu Lomi-Lomi, masażu stemplami ziołowymi, kinezjotapingu, kompresjoterapii oraz masażu antycelulitowego.
Clou dzisiejszej konferencji były warsztaty stosowania różnych technik masażu w doskonale wyposażonych pracowniach „Medyka”. Dodatkowe stanowiska do masażu zorganizowano też dzięki firmie Habys - producentowi sprzętu do masażu i rehabilitacji.
Zaoferowana przez organizatorów sposobność zapoznania się z nowymi formami i metodami masażu spotkała się z dużym zainteresowaniem samorządowych szkół policealnych z Warmii i Mazur: z Elbląga, Ełku i Giżycka. Do Olsztyna przyjechali wszyscy uczniowie kierunków technik masażysta z tych szkół. Swoją delegację przysłała też szkoła medyczna z Gdańska.
Uczestnicy konferencji w formie warsztatów szkoli się z zakresu: masażu poprzecznego funkcyjnego, masażu tkanek głębokich, technik przenoszenia osoby niepełnosprawnej, form pracy z blizną, metod usprawniania funkcjonowania ścięgna Achillesa po urazach sportowych, obrzęków nóg jako problem cywilizacyjny, elementów kompresjoterapii i masażu kostką lodu.
Z D J Ę C I A
F I L M Y