Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie zaprasza jutro (17.11) o godzinie 18.00 do sal kopernikowskich olsztyńskiego zamku na kolejne spotkanie z cyklu „Zachęta do sztuki”. Gościem wieczoru będzie Zuzanna Janin.
Studiowała na ASP w Warszawie i ECAV w Sierre (Szwajcaria). Jest jedną z najważniejszych współczesnych artystek polskich, działającą na granicy mediów i technik. Rzeźbiarka, autorka instalacji, wideo instalacji i działań performatywnych. Tworzy rzeźby z waty cukrowej, z pigmentu z runa leśnego, lotniczych pasków bagażowych, włosów, bielizny, skarpet czy starych samochodów.
Głównym motywem jej prac jest wizualizacja nieuchwytnego stanu „pomiędzy”. Artystka transformuje pamięć, uniwersalizuje fragmenty biografii na tle współczesnych problemów społecznych i politycznych. Zajmuje się tematyką miejsca, pamięci i czasu. Jest autorką słynnego filmu „Walka”, gdzie walczy na ringu z zawodowym bokserem, Przemysławem Saletą, oraz głośnego, wielopłaszczyznowego projektu „Widziałam swoją śmierć”. Na podstawie znanego przed laty serialu „Szaleństwo Majki Skowron” zrealizowała wideo instalację „Majka z filmu”, odnalezione w domowych archiwach pamiątki stały się impulsem do realizacji poliptyku wideo „Koniec. Podróż do lęku”.
Równolegle do wideo artystka tworzy instalacje rzeźbiarskie, m.in. powstałą w ubiegłym roku „Siedmiu ojców” - zbiór rzeźb, w których rozbija konserwatywny stereotyp ojca i listów napisanych do mężczyzn, którzy w jej życiu odgrywali tę rolę.
Artystka w swojej twórczości wykorzystuje często fragmenty autobiografii dotykając istotnych problemów egzystencjalnych i czyni z niej ważną, uniwersalną wypowiedź.
Od roku 2004 prowadzi fikcyjną telewizję studio_telewiZyJne, współtworzyła galerię lokal_30 w Warszawie oraz fundację zajmującą się promocją sztuki współczesnej.
W kolekcji Znaki Czasu w Olszynie znajduje się instalacja fotograficzna artystki: „RĘCE” z cyklu „Idź za mną zmień mnie, już czas”, 1995-1997.
W czasie wykładu artystka przypomni swoje prace z lat 2001-2012, w tym krótkie wideo „POMIĘDZY (Matki i córki)” i „POMIĘDZY (Ojcowie i synowie)” z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi i opowie o najnowszym projekcie LOST BUTTERFLY, będącym wideo-zapisem podróży.
Organizator spotkania zaprasza chętnych również do udziału w krótkich warsztatach wideo, które planowane są na zakończenie spotkania.