Cavata na olsztyńskim zamku o roli pocztówki patriotycznej w podtrzymywaniu świadomości narodowej
O eksponacie opowiedziała Danuta Syrwid | Więcej zdjęć »
Polskie pocztówki patriotyczne odgrywały ważną rolę w okresie zaborów. Po odzyskaniu niepodległości budziły dumę narodową i pełniły funkcję propagandową. Znane utwory Feliksa Nowowiejskiego „Rota”, „O, Warmio moja miła” czy „Nasz Bałtyk”, służyły również tym celom, a ich fragmenty drukowano także na kartach pocztowych. Jedną z takich kart, z utworem „Nasz Bałtyk”, zaprezentowano dzisiejszego (15.11) wieczoru w Muzeum Warmii i Mazur, podczas kolejnego spotkania z cyklu „Cavata na olsztyńskim zamku”.
Odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku było dopiero początkiem kształtowania się granic państwa. W myśl traktatu wersalskiego zawartego 28 czerwca 1919 roku kraj uzyskał dostęp do morza. Pieśń hymniczna skomponowana przez Feliksa Nowowiejskiego w 1919 r. do słów Stanisława Rybki (oficera powstania wielkopolskiego) jest związana z tym doniosłym wydarzeniem.
Utwór, znany dziś pod nazwą „Hymn do Bałtyku”, początkowo nosił tytuł „Nasz Bałtyk - Hymn polskiej floty”. Na awersie pocztówki, o której opowiedziała Danuta Syrwid (MWiM), obok marynistycznej ilustracji wydrukowano zapis nutowy kompozycji oraz słowa pierwszej zwrotki. Strona rewersowa zawiera natomiast tekst trzech pozostałych strof wiersza.
Karta wydana w 1920 r. nakładem Feliksa Nowowiejskiego, nie była użyta w obiegu pocztowym. Do zbiorów muzealnych trafiła jako spuścizna po Alojzym Śliwie, warmińskim poecie i działaczu społecznym, patronującym jednej z ulic Olsztyna.
R E K L A M A
Więcej na temat eksponatu i związanej z nim historii dowiedzieć się można z zapisu wideo spotkania, który wkrótce udostępnimy.