Czy warto zaczynać zawodową ścieżkę od pracy w firmie zajmującej się usługami dla biznesu? Specjaliści twierdzą, że to jedna z najszybciej rozwijających się branż gospodarki, a zdobyte doświadczenie przydaje się w dalszej karierze.
Zewnętrzne usługi dla biznesu to bardzo pojemne hasło w którym mieści się wszystko - od telefonicznej obsługi klienta czy sprzedaży, przez wprowadzanie danych do baz i weryfikację umów, aż po przygotowywanie skomplikowanych analiz.
- Samorząd województwa zabiega, by takie centra powstawały na Warmii i Mazurach - mówi marszałek Gustaw Marek Brzezin.
- To szansa dla młodych ludzi na zdobycie doświadczenia zawodowego na miejscu i na podobnych zasadach płacowych jak w innych ośrodkach, a także na przyszłą karierę w centrach, które realizują bardziej zaawansowane procesy, w tym wsparcie IT.Specjaliści oceniają, że ta branża nadal będzie się szybko rozwijać.
- Nie ma w Polsce innego sektora, w którym tak dynamicznie przyrastałyby miejsca pracy - mówi Barbara Tuńska, ekspert z Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów, działającym przy Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Marszałkowskim.
Stolica Warmii i Mazur od wielu lat ma swoje miejsce na mapie BPO (angielski skrót określający delegowanie na zewnątrz firmy wybranych procesów biznesowych). Swoje biuro ulokował tu m.in. Transcom - globalny dostawca usług w dziedzinie zarządzania klientem. W Olsztynie działają także centra usług wspólnych (Shared Services Center) - Citi Group, Orange, Timcall Centre, Coltel i Vorwerk. Niedawno biuro otworzyła irlandzka firma Aviation Services Ireland, zajmująca się rachunkowością dla linii lotniczych.
Taka praca to przede wszystkim sposób na dorobienie sobie do budżetu - domowego czy studenckiego. Zwykle wynagrodzenie w takich centrach składa się z dwóch elementów - stawki godzinowej i premii, która może wynieść nawet połowę wypłaty. To, ile się zarobi, zależy przede wszystkim od umiejętności agenta. Najlepsi zarabiają nawet 3 tys. zł.
Jednak zyskać można dużo więcej niż pieniądze. Doświadczenie zawodowe w zewnętrznych usługach dla biznesu to kapitał, który może się przydać - szczególnie studentom - przy późniejszym poszukiwaniu pracy.
- Aktywność zawodowa już na studiach jest doceniana nie bez powodu - mówi Barbara Tuńska z COIE.
- Praca w firmach typu „call centers” świetnie przygotowuje do startu w dorosłość. Uczy formułowania wypowiedzi, obowiązkowości, przebojowości, wytrwałości oraz rozwija umiejętności interpersonalne, potrzebne w każdym zawodzie.