(fot. Elżbieta Fabisiak)
Mija kolejny rok pamięci i niepamięci, jesień żałująca kolejnego straconego lata, nasze świętowanie i przeżywanie Dnia Zmarłych - Zaduszek. Nasze ciche rozmowy z bliskimi, przyjaciółmi, znajomymi przebywającymi w niedostępnym dla nas wymiarze dają nam poczucie tworzenia idei godności człowieka. Wspaniały mistrz dialogu i wzorzec chrześcijańskiej otwartości, filozof, publicysta, pisarz ks. Józef Tischner pisał w „Filozofii dramatu”: „Niekiedy umarli zobowiązują mocniej niż żywi. U grobu zmarłego człowiek uświadamia sobie, że jest dziedzicem. Co znaczy być dziedzicem? Znaczy przede wszystkim: mieć udział w godnościach tych, którzy byli przed nami. Kontynuując, kontynuujemy przede wszystkim godność”. Dziś przywołuję ludzi kultury. Pamiętajmy o nich, o ich działalności na rzecz kultury Olsztyna i regionu, o przekazanych wartościach, dzięki którym jesteśmy bogatsi w doświadczenia, mądrzejsi. Bądźmy dziedzicami ich dzieła.
W roku 2015 pożegnaliśmy:
» KAMILĘ WRÓBLEWSKĄ - historyka sztuki, długoletnią kustosz Muzeum Warmii i Mazur, kierownika Działu Sztuki Dawnej, wybitną znawczynię sztuki gotyckiej i malarstwa portretowego, autorkę wielu książek, artykułów, katalogów. Miałam zaszczyt współpracować z Panią Kamą w okresie mojej pracy w muzeum. Do dzisiaj pamiętam budujące rozmowy z tą niezwykłą osobą.
» TADEUSZA PFEIFFERA - malarza, animatora kultury, społecznika, artystę, kuratora wystaw międzynarodowych, pomysłodawcę i realizatora m. in. Międzynarodowego Biennale Litografii Krajów Nadbałtyckich. Mimo choroby do końca aktywny entuzjasta życia.
» KRYSTYNĘ PÓŹNIAKOWSKĄ - z zawodu magister farmacji, ale także wieloletnią przewodniczkę turystyczną, o ogromnej wiedzy o Olsztynie i regionie. Ja zapamiętam Panią Krystynę jako członka ChÓru Tęcza.
» ALEKSANDRA WOŁOSA - artystę malarza, pastelistę, rzeźbiarza, satyryka, popularyzatora sztuk plastycznych, człowieka pełnego humoru i dystansu do życia. Zawsze podziwialiśmy jego aktywność i znaczący udział w życiu kulturalnym Olsztyna. Zmarł 6 listopada w dniu kiedy miał odebrać przyznaną przez prezydenta Olsztyna Nagrodę im. Hieronima Skurpskiego w dziedzinie sztuk plastycznych.
» CZESŁAWA BERNATOWICZA, który pracę zawodową i społeczną związał z olsztyńskimi kinami. Ostatnio pełnił funkcję kierownika Kina „Kopernik”, które wraz z ludźmi kultury starał się uchronić od zburzenia. Ilekroć spotykałam Czesława zawsze z sentymentem i emocjami wspominał swoją pracę w kinematografii olsztyńskiej.
» ELŻBIETĘ KACZMAREK - etnografa, humanistkę, eksperta i badacza kultury ludowej, pracą zawodową związanej z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie i Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku.
» TERESĘ ŁAGODZIŃSKĄ-MAŁYSZKO - bibliotekarkę związaną z Biblioteką Główną Wyższej Szkoły Pedagogicznej i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
» LESZKA SOKULSKIEGO - erudytę, przyjaciela artystów, informatyka bezinteresownie pomagającego artystom w projektowaniu stron internetowych. Współtworzył wiele wydarzeń kulturalnych Olsztyna.
» WIESŁAWA WOJCZULANISA - artystę malarza, grafika, ilustratora książek, który także zajmował się sztuką użytkową, fotografią, filmem i poezją.
» ANDRZEJA HULANICKIEGO - męża Barbary Hulanickiej zmarłej trzy lata temu. Małżeństwo całe swoje życie związało z ukochaną Warmią i Mazurami, którą rozsławiali w Polsce i na świecie. Andrzej był współtwórcą gobelinów tworzonych wspólnie z Barbarą. Pięknym gestem Burmistrza Barczewa przed śmiercią Andrzeja było utworzenie Izby Pamięci Barbary i Andrzeja Hulanickich w pomieszczeniach Muzeum Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie. Zgromadzono w nich wiele pamiątek po tych niezwykle aktywnych twórcach, honorowych obywatelach miasta.
» ANNĘ JANKOWSKĄ - przewodnika turystycznego, ale przede wszystkim wielkiego społecznika. Imponowała mi swoim zaangażowaniem, aktywnością, niespożytą energią, uporem w osiąganiu postawionych celów. To Pani Anna pozostawiła kilka tablic pamięci poświęconych ludziom, którzy tworzyli historię tej ziemi.
» ALICJĘ CHODYNIECKĄ-KUBERSKĄ - artystkę sztuk plastycznych i teatralnych. Autorka wielu kulturotwórczych działań. Alicja była reżyserką teatralną, znakomitym scenografem, malarką, pedagogiem teatru, wychowawcą młodzieży. Dla mnie także pogodną kobietą, entuzjastką życia, wulkanem energii, osobą pełną pomysłów i miłości do ludzi. Jeszcze tyle mogła stworzyć.
» MIECZYSŁAWA ROMAŃCZUKA - wybitnego olsztyńskiego artystę malarza, grafika, rysownika, ilustratora, projektanta graficznego, twórcę malarstwa ściennego, związanego z Olsztynem od 1946 roku.
» KRYSTIANA KUJAWĘ - młodego, zaledwie 32 letniego poetę, eseistę, rysownika, miłośnika filmu i teatru, twórcę i pomysłodawcę wielu wydarzeń kulturalnych. Byłam zachwycona entuzjazmem Krystiana, jego radością życia, miłością do drugiego człowieka. Kiedy go spotykałam odnosiłam wrażenie, że za jego sprawą uśmiecha się wszystko wokół. Zostałam z pytaniem: dlaczego?
» JÓZEFA JACKA ROJKA - poetę, eseistę, malarza, rysownika, animatora kultury, społecznika, aktywnego Prezesa Olsztyńskiego Oddziału Związku Literatów Polskich, autora licznych książek o regionie, organizatora ogólnopolskich konkursów literackich o Olsztynie. Dziękuję mu także za nieocenioną pomoc przy realizacji projektu upamiętnienia wielkiej olsztynianki XX wieku Marii Zientary-Malewskiej tablicą pamiątkową.
» ANDRZEJA STARKIEWICZA - olsztyńskiego przedsiębiorcę a dla nas przede wszystkim mecenasa i przyjaciela artystów. Społecznika i organizatora ogólnopolskich i międzynarodowych plenerów malarskich Nad Dadajem. Zawsze były one wydarzeniem kulturalnym w regionie. Fundatora wielu nagród i stypendiów artystycznych dla młodych, utalentowanych artystów.
» IGNACEGO KULECKIEGO - przedsiębiorcę, podróżnika, żeglarza, ale także mecenasa sztuki, fundatora nagród i stypendiów dla uzdolnionej artystycznie młodzieży, miłośnika malarstwa, muzyki, teatru.
» LUCJANA MARZEWSKIEGO - kompozytora, chórmistrza, profesora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, konsultanta chórów olsztyńskich i w regionie. Przez 20 lat pełnił funkcję kierownika muzycznego w Teatrze im. Stefana. Odszedł ceniony, znany człowiek kultury, do końca aktywny i twórczy. Pracował także w Akademii Muzycznej oraz Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy.
» GERARDA BLUMA KWIATKOWSKIEGO - zamieszkałego w Niemczech i tam zmarłego. Założyciela Galerii EL w Elblągu. W roku 1961 jako mieszkaniec Elbląga zabiegał o przekazanie ruin kościoła dominikańskiego na pracownię plastyczną. W tym samym roku powstała w nim Galeria EL. Honorowy Obywatel Elbląga.
» ANNĘ BARTOSIAK - wybitną bibliotekarkę, długoletnią dyrektorkę Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Nidzicy, prezesa Towarzystwa Ziemi Nidzickiej, społecznika, animatora kultury, współpracującą z wieloma organizacjami pozarządowymi. Uroczą, ciepłą, serdeczną kobietę.
» MARIOLĘ PLATTE - wiadomość o jej śmierci dotarła do nas wczoraj 29 października. Mariola miała dopiero 59 lat. Odeszła poetka, pisarka, eseistka, felietonistka, autorka sztuk teatralnych i tekstów piosenek, kobieta sukcesu Warmii i Mazur. Zespół Czerwony Tulipan ma w swoim repertuarze wiele piosenek autorstwa Marioli. Jedna z najbardziej znanych to „Jedyne co mam to marzenia”. Jej program poetycki „Nas-troje i nie-pokoje” i komedia muzyczna „W naszym domu” były wystawiane w Teatrze im. Stefana Jaracza. W Gierzwałdzie gdzie mieszkała stworzyła ekologiczne gospodarstwo agroturystyczne „Plattówkę”, miejsce magiczne, wypełnione poezją, śpiewem, dobrym gustem, miłością do Mazur, ziemi, w której spocznie.
Pamiętajmy o nich Obecni w naszych myślach i wspomnieniach uosabiają refleksję nad odwiecznym zagadnieniem życia i śmierci. Wierzymy, że w krainie umarłych spotkamy się wszyscy. Memento mori. Do zobaczenia.