Anna Kopacz/d. | 2015-10-27 15:23 |
Rozmiar tekstu:
AAA
MultiCentrum i Fundacja Orange wspólnie działają dla bezpieczeństwa dzieci w Internecie
Podczas dzisiejszych zajęć dzieci tworzyły muzykę do komiksu (fot. Anna Kopacz - wszystkie) | Więcej zdjęć »
W MultiCentrum, filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie, odbyły się dzisiaj (27.10) kolejne zajęcia „(Nie)bezpieczna sieć” - projektu edukacyjnego realizowanego w ramach programu dotacji Bezpiecznie Tu i Tam Fundacji Orange.
W ramach projektu powstaje cyfrowy, udźwiękowiony komiks z elementami animacji. Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia są pracownicy MultiCentrum, zaś Fundacji Orange podjęła się jego sfinansowania. Cały projekt, w którym bierze udział 30 uczniów, wybranych losowo z olsztyńskich Szkół Podstawowych nr 2 nr 13, trwa około 3 miesiące. Biorą w nim udział pracownicy placówki: Ilona Sekścińska - główny koordynator, Ewa Winnicka - pełniąca obowiązki kierownika, Karol Kalinowski - grafik, a z działu muzycznego Marcelina Russak-Szepel i Kamil Iwańczyk.
Pomysłodawcy o projekcie:
Powstanie komiksu poprzedzone jest licznymi warsztatami graficznymi i muzycznymi. Wykorzystujemy m.in. komputery, programy muzyczne i graficzne (Corel, ArtRage, Ableton, Pinnacle), program do tworzenie interaktywnych animacji, tablety graficzne, mikrofon studyjny i instrumenty muzyczne.
R E K L A M A
Celem zajęć jest przede wszystkim wzrost wiedzy i świadomości na temat bezpieczeństwa w sieci.
Kolejnym, ważnym zadaniem jest uświadomienie dzieciom jakie są wady i zalety korzystania z Internetu i jak umiejętnie z niego korzystać.
Dzieci, pracując w grupach, rozwijają i poszerzają swoje zainteresowania w nowych obszarach, jakimi są nowoczesne technologie, pozwalające na realizowanie się w zupełnie nowym medium - cyfrowym komiksie i zgłębiają wiedzę na temat bezpieczeństwa w sieci.
Okazuje się, że realizowany projekt nie tylko rozwija kreatywność młodych ludzi, ale jest i świetną zabawą oraz towarzyską i inspirującą formą spędzania czasu.
Dzieci podzielono na dwie grupy. Na dzisiejszych zajęciach podejrzeliśmy grupę muzyczną, której szeregi zasilają uczniowie SP2. To już ich czwarta z sześciu twórczych wizyt bibliotece, na które przychodzą z Anną Kotyńską-Buryło, swoją nauczycielką. W przeciągu dwóch tygodni na zajęcia przyjdą również członkowie grupy graficznej - uczniowie SP13. Każda z grup zrealizuje swoje zadania, zaś efekt końcowy powstanie po połączeniu ich w całość przez pracowników MultiCentrum.
Komiks będzie można zobaczyć na stronie internetowej filii. Będzie on także służył jako pomoc dydaktyczna dla szkół do lekcji informatyki.