Pływanie to nie tylko świetna zabawa, ale również doskonała forma rehabilitacji. Już kolejny raz przekonują się o tym niepełnosprawne dzieci z Zespołu Placówek Edukacyjnych, uczestnicząc w zajęciach według specjalnej metody Halliwick. - Uczą się nie tylko bezpiecznego poruszania w wodzie, ale także kontroli oddechu czy utrzymania równowagi - mówi Joanna Biłat-Lachowska, jedna z nauczycielek prowadzących zajęcia.
Cykl zajęć Halliwick na olsztyńskiej Aquasferze w tym roku szkolnym jest organizowany po raz drugi. Poprzednio uczestniczyli w nich gimnazjaliści.
- Teraz z zajęć korzystają młodsze dzieci, z drugiej klasy szkoły podstawowej ZPE Eweliny Tarkowskiej oraz z przedszkola, z grupy Natalii Pasztaleniec - wyjaśnia Joanna Biłat-Lachowska.
Koncepcja Halliwick to nowatorska metoda nauki pływania i jednocześnie usprawniania dzieci z autyzmem, porażeniem mózgowym, zespołami genetycznymi. Zajęcia odbywają się w grupach, ale każdy z uczestników ma osobistego instruktora. Dzieci uczą się nie tylko bezpiecznego poruszania w wodzie, ale także kontroli oddechu czy utrzymania równowagi. Nie poprzez forsowne ćwiczenia, ale specjalnie dostosowane do ich potrzeb gry i zabawy.
Żeby zostać kwalifikowanym instruktorem Halliwick, trzeba ukończyć specjalny kurs. Nauczyciele ZPE Joanna Biłat-Lachowska, Agnieszka Skindel-Bieńkowska, Ewelina Tarkowska, Monika Szołna, Łukasz Kowalski i Krzysztof Zając uzyskali takie uprawnienia.
- W zajęciach uczestniczą uczniowie z różnymi niepełnosprawnościami - mówi Joanna Biłat-Lachowska.
- Na początku uczą oswajać się z wodą, bezpiecznie wchodzić i wychodzić z basenu, ćwiczą oddech. Mają przy tym mnóstwo zabawy. - Chcemy podziękować pracownikom Aquasfery za ciepłe i profesjonalne przyjęcie - mówi Agnieszka Skindel-Bieńkowska.
Dzieci z ZPE będą uczyć się pływać metodą Halliwick przez cały rok szkolny.
Z D J Ę C I A