Kilkadziesiąt osób zainteresowanych współczesną historią Olsztyna przyszło dziś (14.10) do Tartaku Raphaelsohnów MOK na otwarcie wystawy zatytułowanej „Olsztyn - siedemdziesiąt lat rozwoju w granicach państwa polskiego”. Wystawa pokazuje to, co we współczesnej historii Olsztyna wydaje się być najważniejsze.
Wystawę przygotował Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie we współpracy z Archiwum Państwowym w Olsztynie i Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Olsztynie, a merytorycznie opracował dr Marcin Wakar. Duża część fotografii wyeksponowanych w Tartaku Raphaelsohnów pochodzi ze zbiorów Jerzego Piekarskiego, byłego architekta miejskiego w Olsztynie, oraz ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur.
Ekspozycję, po której dzisiaj oprowadzał dr Marcin Wakar, podzielono na trzy części: rozwój przestrzenny, architektura i przemysł. Każda z części jest bogato zilustrowana zdjęciami, ale także mapami i kopiami dokumentów. Wśród tych ostatnich wyróżnia się Złota Księga Olsztyna - swoista kronika Olsztyna prowadzona przez kilka lat przez Andrzeja Wakara. Ciekawostkami na wystawie były m.in. krzesła produkowana w nieistniejących już olsztyńskich zakładach meblarskich czy pierwsza opona wyprodukowana w OZOS. Zwiedzając wystawę można było też odbyć wirtualną podróż w 3D po nieistniejącym już kinie Kopernik i po uliczkach powojennego Olsztyna.
Przygotowano też propozycje dla najmłodszych w postaci puzzli i klocków pozwalających przez zabawę przyswoić sobie wiedzę o rozwoju Olsztyna.
R E K L A M A
Więcej o otwarciu wystawy i jej zawartości będzie można zobaczyć na naszym filmie wideo, który nagraliśmy podczas tego wydarzenia.
Otwartą dzisiaj wystawę będzie można oglądać w Tartaku Raphaelsohnów do stycznia przyszłego roku.