Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
05:10 23 stycznia 2025 Imieniny: Ildefonsa, Rajmunda
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Kinematografia, film
inf. pras. | 2015-10-14 12:59 | Rozmiar tekstu: A A A

Podsumowanie WAMA Film Festival

Olsztyn24
Jerzy Hoffman i Damian Kocur (fot. organizatora) | Więcej zdjęć »

Zakończyła się druga edycja WAMA Film Festival. W ciągu 5 dni 3,5 tysiąca osób obejrzało 40 filmów. Mieszkańcy Olsztyna mogli także spotkać się z twórcami, takimi jak Jerzy Hoffman, Cezary Harasimowicz czy nominowana do Oscara Hanna Polak. Najważniejszą nagrodę - GRAND PRIX Konkursu Głównego WAMA Film Festival otrzymał film „W objęciach węża”, reż. Ciro Guerra.

Przed festiwalem Marcin Kot Bastkowski - dyrektor WAMA FF oraz uznany montażysta zapowiedział: To będzie najlepiej zmontowany festiwal, słowa dotrzymał. Przede wszystkim świadczy o tym imponująca frekwencja - 3,5 tysiąca osób (w tym 900 dzieci) przyszło na festiwalowe seanse w kinie Helios bądź w Teatrze Lalek, w którym odbywała się sekcja dziecięca. Największą popularnością cieszyły się projekcje filmów: „Młodość” Paolo Sorrentino i „Intruz” Magnusa von Horna. WAMA Filma Festival to także warsztaty: MASTERCLASS - Szkoła Filmowania, w których wzięło udział ponad 30 młodych osób z Polski i Ukrainy. Młodzież szybko zintegrowała się i wspólnie stworzyła w ramach zajęć swój pierwszy film.

Ceremonię Finałową WAMA Film Festival poprowadził juror Konkursu Głównego - Andrzej Sołtysik, który przyznał na samym początku gali: Spędziłem tutaj 5 intensywnych dni, ale bardzo dobrze się bawiłem. Ten festiwal przypomniał mi, że kino jest przeżyciem intymnym a jednocześnie masowym.

Podczas ceremonii ważne słowa skierował do Jerzego Hoffmana, ale i całej publiczności Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Gustaw Marek Brzezin: Jesteśmy wdzięczni, że jest pan z nami w najważniejszych momentach na Warmii i Mazurach. Są wszelkie przesłanki, aby kontynuować temat wielokulturowości i festiwalu. Zwłaszcza, gdy w efekcie możemy obserwować aktywną współpracę pomiędzy młodzieżą polską i ukraińską.
R E K L A M A
Za polsko-ukraińskie warsztaty podziękowała opiekunka grupy ukraińskiej - Anastasia Novoposelenska: Dziękuję za możliwość odwiedzenia pięknego Olsztyna i za to, że młodzież mogła wziąć udział w warsztatach. Miała okazję trzymać w dłoniach Oscara, co było dla nich niesamowitym wydarzeniem.

Choć wspomniany przyjazd Piotra Dzięcioła z Oscarem do Olsztyna był atrakcją pierwszego dnia festiwalu, pozostał w pamięci gości przez całą imprezę. Przyjazd statuetki do Olsztyna był możliwy dzięki zaangażowaniu prezes Legalnej Kultury - Kingi Jakubowskiej. Oprócz Oscara Legalna Kultura przywiozła na festiwal wystawę „Kultura Na Widoku” promującą korzystanie z legalnych źródeł kultury.

Ważnym wydarzeniem tegorocznej edycji WAMA FF była także debata MUZUŁMANIE I POLACY, która dała możliwość otwartej dyskusji na niezwykle aktualny temat. W debacie wzięli udział naukowcy

Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (na czele z dr hab. Selimem Chazbijewiczem prof. UWM) oraz goście festiwalu, w tym Jerzy Hoffman czy dyrektor Amnesty International Polska - Draginja Nadaždin. Głos w dyskusji zabrali także przedstawiciele publiczności.

Nagrodę w Konkursie Głównym otrzymał film „W objęciach węża”, a w konkursie Filmów Krótkich zwyciężył tytuł „To, czego chcę”. Jerzy Hoffman wręczając nagrodę reżyserowi tego filmu - Damianowi Kocurowi - pochwalił młodego twórcę: Szczerze gratuluję, nie miałeś aktorów, miałeś naturszczyków. Świetnie ci zagrali, pokazałeś prawdę, kawał życia. Życzę ci powodzenia, jeśli ci się we łbie nie przewróci, to czeka cię wielka przyszłość.

Na koniec festiwalu Marcin Kot Bastkowski powiedział: Wielokulturowość, jako hasło przewodnie festiwalu okazało się trafionym pomysłem, mającym odzwierciedlenie w świadomości regionu, którego mieszkańcy mają bardzo zróżnicowaną tożsamość. Widzowie i uczestnicy festiwalu zostali sprowokowani do poważnej dyskusji o swoim pochodzeniu lub relacji z potencjalnymi przybyszami, reprezentantami innych kultur. Za pośrednictwem filmów przedstawiamy inne spojrzenie na świat, w którym jako region mamy swój udział. To dyskusja bez końca, ponieważ te procesy wynikające z relacji międzykulturowych wciąż są bardzo dynamiczne a wielu filmowców realizuje nowe filmy na ten temat. WAMA Film Festival ma przez to szansę stać się bardzo poważnym wydarzeniem filmowym.

Festiwal nie powstałby bez wsparcia licznych instytucji regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Szczególne podziękowania należą się Marszałkowi Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Gustawowi Markowi Brzezinowi oraz członkom zarządu województwa: Jackowi Protasowi i Annie Wasilewskiej. Ogromny wkład w rozwój tegorocznej imprezy wniosły także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto Olsztyn oraz Amnesty International Polska. Działania edukacyjne zrealizowano dzięki pomocy Narodowego Centrum Kultury oraz w ramach Programu Operacyjnego „Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego”. Ważnym partnerem branżowym festiwalu była Fundacja LEGALNA KULTURA. Wsparcia w zakresie działań międzynarodowych udzielili partnerzy z Norwegii i Ukrainy. Festiwal połączył we wspólnym działaniu instytucje kultury, organizacje pozarządowe, firmy z regionu oraz liczne grono partnerów i patronów medialnych.

Z D J Ę C I A
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.