W najbliższy czwartek (15.10), o godzinie 18.00, w BWA Galerii Sztuki w Olsztynie zostaną ogłoszone wyniki IX Olsztyńskiego Biennale Sztuki „O Medal Prezydenta”. Gali towarzyszyć będzie wystawa pokonkursowa w sali głównej galerii. Następnego dnia (16.10) natomiast, w sali kameralnej, odbędzie się wernisaż wystawy fotografii „Macewy codziennego użytku” autorstwa Łukasza Baksika. Ekspozycja zostanie pokazana w ramach IX Dni Kultury Żydowskiej.
Podstawowym zadaniem biennale jest aktywizacja środowiska artystycznego Olsztyna i regionu, konfrontacja postaw twórczych, a także zaprezentowanie publiczności olsztyńskiej stanu rodzimej plastyki. Biennale jest ważnym przeglądem pokazującym kondycję olsztyńskiej sztuki. Różnorodność mediów sprawia, że wystawa pokonkursowa jest również ciekawą prezentacją stosowanych współcześnie przez artystów technik. Konkursowa forma gwarantuje uzyskanie prac o wysokich walorach artystycznych, reprezentujących najciekawsze zjawiska w twórczości środowiska artystycznego regionu.
W dniu wernisażu wystawy „Macewy codziennego użytku”, o godz. 18.45, odbędzie się spotkanie z artystą oraz znanym działaczem społecznym, współtwórcą Społecznego Komitetu Opieki nad Cmentarzami i Zabytkami Kultury Żydowskiej, Janem Jagielskim.
Łukasz Baksik o wystawie:
Żydowskie nagrobki ozdobione symbolami i inskrypcjami niosą ze sobą informacje o życiu konkretnych ludzi, rodzin, całych sztetli. Ile macew było przed wojną na tysiącu dwustu cmentarzach żydowskich w Polsce? Może kilkaset tysięcy, może kilka milionów. Ponad czterysta cmentarzy żydowskich nie przetrwało. Zostały zagospodarowane na osiedla, boiska, wysypiska śmieci czy kopalnię piasku - piach z niej, wykorzystywany do budowy bloków mieszkalnych, miesza się z ludzkimi szczątkami. Na zaledwie stu pięćdziesięciu można znaleźć więcej niż sto nagrobków.Łukasz Baksik - ur. w 1975. Zajmuje się fotografią społeczną i dokumentalną. We wszystkich jego dotychczasowych projektach fotograficznych, takich jak Drugie danie po polsku, Zamawiam piwo, Ludzie placu Nowego, niezwykle ważny jest aspekt społeczny.
Zapraszamy!
Z D J Ę C I A