W Kamienicy Naujacka Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie odbył się wczoraj (9.10) benefis Antoniego Pacyńskiego - czołowego polskiego jeźdźca przełomu lat 60. i 70. XX wieku, medalisty Mistrzostw Polski i Europy, olimpijczyka z Meksyku roku 1968, a także lekarza weterynarii, hodowcy i trenera.
Antoni Pacyński (ur. 29 maja 1943 w Jarosławiu) znany jest jako zawodnik startujący w konkursach skoków przez przeszkody, jak i ujeżdżeniu. Jako junior wywalczył na Mistrzostwach Europy Juniorów w roku 1960 indywidualnie i drużynowo srebrny medal w konkursie skoków przez przeszkody. Wielokrotny medalista mistrzostw Polski. Na olimpiadzie w 1968 roku w indywidualnym konkursie skoków przez przeszkody zajął 38. miejsce. Polska drużyna zaś (partnerami byli Jan Kowalczyk i Piotr Wawryniuk) została sklasyfikowana na 11. miejscu.
W spotkaniu poprowadzonym przez inicjatora benefisu - działacza sportowego Leszka Dublaszewskiego oraz dziennikarza Marka Dabkusa udział wzięli licznie zgromadzeni przyjaciele i rodzina benefisanta. Był to wieczór pełen wspomnień, podczas którego Antoni Pacyński opowiedział przybyłym m.in. o tym, jak bardzo jego rodzina związana jest jeździectwem i hodowlą koni, z jakiego powodu przeniósł się wraz z nią z Podkarpacia do Lisek, a także jaka była geneza jego jeździeckiej pasji oraz jej „konsekwencje”. Nie omieszkał też swojej opowieści ubarwić licznymi anegdotami, wspartymi prezentacją fotografii.
Z D J Ę C I A