Od lewej: prezes BPB Jan Tadeusz Kosiedowski i prezydent miasta Piotr Grzymowicz podpisują umowę | Więcej zdjęć »
Wielkimi krokami zbliża się zakończenie prac związanych z budową tramwajowego torowiska. Miasto już teraz myśli o rozwoju szynowego transportu. Aby to było możliwe, niezbędna jest inwestycja w infrastrukturę. I właśnie z myślą o kolejnym etapie prac, w olsztyńskim ratuszu podpisana została dzisiaj (6.10) umowa na przygotowanie wymaganej dokumentacji.
- Chcielibyśmy, aby połączenia tramwajowe zamykały się w pewnej pętli - tłumaczy prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. - Trasa przebiegałaby przez osiedla mieszkaniowe oraz tam, gdzie jest największe natężenie ruchu i pasażerów. To miałoby służyć przede wszystkim ograniczeniu transportu indywidualnego oraz modernizacji i rozwojowi transportu publicznego.
Podpisana właśnie umowa dotyczy przygotowania projektów, studium wykonalności inwestycji, dokumentów wymaganych do zdobycia dofinansowania zadania oraz realizacji prac. Wiemy też, którędy mogłyby być poprowadzone nowe torowiska.
- Z Jarot tramwaj jechałby w kierunku ul. Krasickiego - wyjaśnia prezydent Grzymowicz. - Później do Michelin, a stamtąd al. Piłsudskiego do Dworcowej i do spięcia u zbiegu z Towarową. Oczywiście przygotowana propozycja będzie wielowariantowa, a najlepsze rozwiązanie wybierzemy w drodze konsultacji.
R E K L A M A
Zadanie ma zrealizować dobrze znane w Olsztynie Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego. Gdańska spółka odpowiada m.in. za zaprojektowanie przebiegu ul. Towarowej do obwodnicy oraz połączenia parków Centralnego z Podzamczem, przebudowy mostu św. Jakuba oraz plant.
- Współpraca z przedstawicielami ratusza jest życzliwa i niezwykle rzeczowa - mówi prezes Biura Projektów Budownictwa Komunalnego Jan Tadeusz Kosiedowski. - Natomiast co do transportu szynowego, biuro realizuje sporo takich zadań. Ostatnio oddana została 5-kilometrowa linia w Gdańsku, a także szybki tramwaj w Szczecinie. Poza tym projektujemy połączenie tramwajowe na Woli w Warszawie.
Najwcześniej, bo pod koniec kwietnia następnego roku mają być gotowe koncepcje przebiegu nowych torowisk. Tymczasem do końca września dokumenty niezbędne do złożenia wniosku o unijne dofinansowanie. Podpisana umowa ma wartość 4,2 mln złotych.