W ratuszu podpisane zostały dzisiaj (5.10) umowy na dostawę energii elektrycznej dla Grupy Energetycznej Urzędu Miasta Olsztyna. Łącznie 262 jednostki wchodzące w skład grupy kupiło 97,4 GWh energii. Grupowy zakup energii zastosowano w Olsztynie po raz siódmy.
- Cieszymy, że dzięki grupie, którą zgromadziliśmy mamy niższe ceny - mówił prezydent Piotr Grzymowicz.
- Pieniądze, które w ten sposób zaoszczędzimy, możemy wydać na inne potrzebne zadania. To ważne, że do naszej grupy dołączają nowe jednostki.Liczba podmiotów, które weszły w skład grupy w porównaniu do poprzedniego roku wzrosła o niemal 100. Dołączyły m.in. Wojewódzki Sąd Administracyjny, spółka Warmia i Mazury, która zarządza lotniskiem w Szymanach, Mrągowo oraz Elbląg.
- To dla nas znaczna oszczędność - przyznaje prezydent Elbląga, Witold Wróblewski.
- Przy tym wolumenie, który zaplanowaliśmy, czyli niemal 20 GWh, zapłacimy o ponad 560 tys. złotych mniej, niż gdybyśmy kupowali prąd poza grupą.
W tym roku pierwszy raz rozdzielono przetarg na dwie części. Osobno kupowany był prąd niezbędny do oświetlenia ulic - w tym przypadku dostawcą będzie RWE Polska, osobno na zasilanie budynków i innych instalacji - tu najlepszą ofertę złożyła Energa Obrót.
W pierwszym przypadku za MWh członkowie grupy zapłacą 192,84 zł, w drugim - 206,10 zł. To znacznie mniej, niż w poprzednim roku, kiedy średnia stawka wyniosła 228 złotych. Rokrocznie Grupa Energetyczna dostaje oferty niższe o ok. 35-40 proc. w stosunku do stawek cennikowych.
- Olsztyn jest drugim w kraju miastem, po Krakowie, które jest właścicielem całej infrastruktury oświetleniowej - mówi dyrektor Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie, Jerzy Roman.
- Tym bardziej przystąpienie do takiej grupy i wiążące się z tym oszczędności są znaczące i bardzo wymierne.W tym roku zapadnie jeszcze jedno rozstrzygnięcie związane z energią elektryczną. Dowiemy się jakie stawki będą płacić przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się powierzyć negocjacje stawek Urzędowi Miasta.
Z D J Ę C I A