Od dzisiaj (26.09) można mówić, że zagospodarowanie brzegów Jeziora Krzywego w Olsztynie zostało zakończone. Jako ostatnie z trzech dużych inwestycji rekreacyjno-sportowych nad największym z olsztyńskich akwenów oddane zostało do użytku Centrum Żeglarstwa Wodnego i Lodowego „Słoneczna Polana”. Symboliczną wstęgę przecięli wspólnie marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin, prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz i prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Wiesław Kaczmarek. Zaraz potem prezydent Olsztyna symbolicznie zwodował zbudowaną przez przedszkolaków z Przedszkola Miejskiego nr 31 miniaturową żaglówkę. Więcej o uroczystości otwarcia „Słonecznej Polany” na naszym filmie wideo.
Słoneczna Polana to wkomponowane w nadbrzeżną skarpę przeszklone budynki, które pełnią wielorakie funkcje. Znajdują się tam: hangar na łodzie i jachty, ogrzewany warsztat szkutniczy z zapleczem socjalnym i wypożyczalnia sprzętu pływającego. Kompleks mieści też restaurację, spa i sale konferencyjne. Wszystkie pomieszczenia są przeszklone i oferują wspaniały widok na jezioro. Latem szklane tafle będą rozsuwane i zapewnią bezpośredni kontakt z otaczającą przyrodą.
Do ogrzewania obiektu zastosowano najnowsze rozwiązania. Głównym źródłem energii cieplnej dla Słonecznej Polany będą gruntowe wymienniki ciepła. Wraz z odwiertami o głębokości 150 metrów zapewnią zupełnie niezależny i ekologiczny sposób ogrzewania budynków wchodzących w skład kompleksu. Ciepło zostanie rozprowadzone w budynkach poprzez system ogrzewania podłogowego oraz system wentylacyjny.
Jedną z najważniejszych funkcji Słonecznej Polany jest oczywiście zapewnienie przystani dla łodzi i jachtów. Marina wyposażona została w dwa tak zwane slipy, czyli specjalne pomosty do spuszczania łodzi na wodę. Jeden z nich jest zamontowany na stałe, a drugi, pływający, zapewni pełną elastyczność w spuszczaniu i wyciąganiu łodzi z wody. Do dyspozycji żeglarzy oddano także potężny dźwig o udźwigu 5 ton.
Kolejny interesujący element inwestycji to pływające pomosty. Drewniane konstrukcje zakotwiczone są do betonowych balastów usadowionych na dnie jeziora. Pomosty stałe, okalające wybrzeże podświetlone zostaną energooszczędnymi ledami.
Budynek mariny wyposażony zostanie w nowoczesną windę dla osób niepełnosprawnych. Na dachach zlokalizowano tarasy widokowe, a ich pozostała przestrzeń została pokryta zielenią.
Centrum Żeglarstwa Wodnego i Lodowego wyposażone zostało także w sprzęt pływający i sportowy o wartości 25 tys. złotych.
Z D J Ę C I A
F I L M Y