Wystawę można oglądać w sali kameralnej i holu galerii | Więcej zdjęć »
W BWA Galerii Sztuki w Olsztynie otwarto wczoraj (15.09) wystawę „Zoom na design”. Ekspozycja zaprezentowana w sali kameralnej i holu galerii powstała w ramach drugiej edycji Warmia Mazury Design Festival.
Kurator wystawy Anna Suszek o festiwalu:
Warmia Mazury Design Festival to inicjatywa o charakterze cyklicznym. Ideą festiwalu jest promocja działań zgodnych z myślą wybitnego projektanta i nauczyciela designu odpowiedzialnego społecznie - Viktora Papanka. Propagujemy ideę zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska i promowania dobrych praktyk. Już podczas I edycji festiwalu udowodniliśmy, że tego typu inicjatywy są bardzo pozytywnie odbierane zarówno przez wystawców, jak i zwiedzających. Pragniemy prezentować województwo warmińsko-mazurskie i sam festiwal jako miejsce nie tylko odpowiedzialne społecznie i ekologicznie, ale również bardzo gościnne i sielskie. Chcemy stworzyć odpowiednie warunki do rozwoju dobrego wzornictwa na poziomie regionalnym - Warmii i Mazur, a także na terenie całego kraju poprzez promocję ciekawych polskich projektantów oraz producentów, pokazując przykłady dobrej współpracy na polu projektant-producent.
Wystawa przybliża najciekawsze kolekcje wzornicze. Składa się na nią pięć indywidualnych prezentacji. Każdą z kolekcji charakteryzuje inny materiał przewodni, dominujący w poszczególnych ekspozycjach: plastik, drewno i wełna, szkło, natura oraz metal.
R E K L A M A
Plastik kreatywnie łączą z powietrzem Anna Siedlecka oraz Radek Achramowicz (Studio Puff-Buff), twórcy zaskakujących i alternatywnych lamp. Drewno i wełna to naturalne materiały, w których świetnie czuje się Jacek Wojciech Suszek eksperymentujący z formą, pracujący głównie w tradycyjnych technologiach. Szkłem pasjonuje się Jeremi Nagrabecki (Velt), którego lampy cechuje prostota formy, doskonale współgrająca z wykonanym tradycyjną metodą hutniczą szkłem. Natura to żywioł Haliny Kamińskiej (Studio Florabo), która obrała sobie za cel przywracanie żyjącej zieleni we wnętrzach, w naturalnym środowisku życia człowieka. Metal natomiast to materiał Oskara Zięty, w produktach którego przeplatają się ze sobą nowe technologie obróbki, inżynieria i sztuka.
Ekspozycję można oglądać do 11 października.
Wystawa powstała przy współpracy z fundacją Formwell.