BWA Galeria Sztuki w Olsztynie zaprasza na wernisaże dwóch nowych wystaw, które zagoszczą w salach wystawowych galerii. Jako pierwsza, w sali kameralnej i holu, już jutro (15.09) zostanie zaprezentowana ekspozycja II Warmia Mazury Design Festival. Natomiast w czwartek (17.09), w sali głównej galerii, otwarta zostanie ekspozycja „Bez tytułu, olej na płótnie”. Początek obu wernisaży tradycyjnie o godzinie 18.00.
Kurator wystawy Anna Suszek o ekspozycji: Warmia Mazury Design Festival to inicjatywa o charakterze cyklicznym. Ideą festiwalu jest promocja działań zgodnych z myślą wybitnego projektanta i nauczyciela designu odpowiedzialnego społecznie - Viktora Papanka. Propagujemy ideę zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska i promowania dobrych praktyk. Już podczas I edycji festiwalu udowodniliśmy, że tego typu inicjatywy są bardzo pozytywnie odbierane zarówno przez wystawców, jak i zwiedzających. Pragniemy prezentować województwo warmińsko-mazurskie i sam festiwal jako miejsce nie tylko odpowiedzialne społecznie i ekologicznie, ale również bardzo gościnne i sielskie. Chcemy stworzyć odpowiednie warunki do rozwoju dobrego wzornictwa na poziomie regionalnym - Warmii i Mazur, a także na terenie całego kraju poprzez promocję ciekawych polskich projektantów oraz producentów, pokazując przykłady dobrej współpracy na polu projektant-producent.Intencją wystawy „Bez tytułu, olej na płótnie” jest prezentacja twórczości artystów związanych ze środowiskiem krakowskim, w szczególności z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie i z Galerią Dominika Rostworowskiego - Grzegorza Bednarskiego, Zbigniewa Cebuli, Andrzeja Folfasa, Andrzeja Kapusty, Jarosława Kawiorskiego, Bogdana Klechowskiego, Janusza Matuszewskiego, Mirosława Sikorskiego, Edyty Sobieraj, Zbigniewa Sprychy i Grzegorza Wnęka.
Kuratorzy wystawy Grzegorz Wnęk i Zbigniew Sprycha o ekspozycji: Dlaczego taki tytuł wystawy? Przyjęliśmy rolę kuratorów „ukrytych w cieniu płócien” po to, aby obrazy mogły wybrzmieć w pełni i autonomicznie. Wówczas to, co najważniejsze, pozostaje nienazwane, niestrywializowane, nie sprowadza się do płaszczyzny jednego problemu. Kładziemy nacisk na szeroko pojętą tradycję malarską, dlatego zamysł wystawy ma swój „kręgosłup” w sztuce figuratywnej. Malarstwo jest jednym z tych nielicznych języków, gdzie w trakcie tworzenia ekspresja ręki spaja z figurą myśli artysty. Wierzymy, że malarz poprzez swoją wrażliwość i proces malowania, może dotknąć tematów uniwersalnych, ponadczasowych oraz odnieść się do wartości, które są zawsze aktualne i dotyczą człowieka. Zapraszamy!
Z D J Ę C I A