W Galerii Stary Ratusz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie odbyło się w poniedziałek (7.09) spotkanie autorskie z Piotrem Surmaczyńskim, promujące książkę „Wyspa dreszczowców” wydaną nakładem wydawnictwa Novae Res w 2014 roku.
Wydawca o książce:
Seryjna morderczyni i święta w jednej osobie, zagubiona modelka z prowincji, sfrustrowany absolwent politologii, lubieżny doktorant z toruńskiej uczelni ojca dyrektora i zakochany bez pamięci masochista. Dla historii opowiadanych przez te postaci wspólny mianownik stanowi tytułowa wyspa - Ziemia Obiecana Polaków z początku XXI wieku. Często jednak bardziej wymarzona niż przyrzeczona, a przecież nie wszystkie nadzieje się spełniają. W każdym razie nie zawsze tak, jakbyśmy sobie tego życzyli...
Piotr Surmaczyński proponuje nam inteligentne opowiadania, pełne niebanalnych i przewrotnych aż do perwersji pomysłów fabularnych. Przy okazji portretuje w przenikliwy sposób pokolenie współczesnej emigracji zarobkowej.
R E K L A M A
Podczas spotkania poprowadzonego przez Jarka Cupriaka - aktora Olsztyńskiego Teatru Lalek, głównym bohaterem był... współczesny Londyn. „Wyspa dreszczowców” stanowiła punkt wyjścia do rozmowy o tym, jakim miastem jest i co doprowadziło do ukształtowania się Londynu w tej formie. Podniesiono m.in. temat emigracji zarobkowej Polaków, stosunku rodowitych Brytyjczyków do przybyszy z innych krajów, struktury społecznej mieszkańców, poziomu życia czy też historii miasta i całej Anglii.
Spotkanie zarejestrowaliśmy na filmie. Zapraszamy do jego obejrzenia.
******
Piotr Surmaczyński urodził się w Opolu w 1970 roku. Jest absolwentem International People’s College w Helsingør, Akademii Teatralnej w Warszawie oraz filozofii polityki na Uniwersytecie w Oxford, doktorantem na Wydziale Nauk Politycznych Akademii Humanistycznej w Pułtusku. Jest członkiem Związku Polskich Pisarzy na Obczyźnie. Od lat mieszka w Londynie.
W Wielkiej Brytanii publikuje w miesięcznikach „New Londoners” i „2B North East”. W Polsce jego prace politologiczne publikują „Nowa Politologia” i „Polityka Globalna”. Teksty literackie publikował w wydawanym przez Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie „Pamiętniku Literackim” i w dwumiesięczniku „Autograf” oraz w wychodzącym w Wiedniu miesięczniku „Polonika”. Jego Dramat „Runway Train” prezentowany był Newcastle w Północnej Anglii. Zbiór opowiadań „Wyspa dreszczowców” jest debiutem książkowym autora.