Kosynierzy Przedsiębiorczości 2014 (fot. archiwum autora)
W środę (2.09) o godz. 17:00, w sali Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie, odbędzie się uroczysta III Gala Przedsiębiorczości „Kosynierzy Przedsiębiorczości”. Podczas uroczystości tytułem „Kosyniera Przedsiębiorczości” zostaną nagrodzeni przedsiębiorcy, którzy reprezentują wyłącznie polski kapitał, w prowadzonej działalności gospodarczej osiągają sukcesy, i którym nieobca jest wrażliwość społeczna. Gościem specjalnym uroczystości będzie były minister prof. dr hab. Witold Modzelewski.
- Kosynier - wczoraj jeszcze chłop, który przez akt nastawienia kosy na sztorc zrywa z poddańczą przeszłością, domagając się ekonomicznej i politycznej podmiotowości oraz partycypacji w procesie decyzyjnym - to symbol Polski walczącej - od insurekcji kościuszkowskiej, aż po kampanię wrześniową. Współcześnie patriotyzm kosynierów, rozumiany, jako oddolny poryw ku lepszemu bytowi, realizowany jest nie poprzez wielkie przedsięwzięcia, ale drobne działania, na co dzień - które urzeczywistniają laureaci wyróżnienia - w taki sposób sylwetki laureatów przedstawia Wiesław Łubiński, przewodniczący Kapituły „Kosyniera Przedsiębiorczości 2015”.
Organizatorem Gali jest Olsztyńska Loża BCC i olsztyński oddział Związku Piłsudczyków RP przy współpracy z Warmińsko-Mazurską Specjalną Strefą Ekonomiczną, Fundacją Wspierania i Promocji Rozwoju Przedsiębiorczości na Warmii i Mazurach, Fundacją Moda na Warmię i Mazury, Samorządem Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Partnerami Gali są: Piekarnia Tyrolska, MPEC Olsztyn, Warmiński Bank Spółdzielczy w Jonkowie, Firma Szynaka-Meble, Drukarnia Spręcograf, IPB Iława, PGN Ostróda.
Gwiazdą uroczystości będzie Jerzy Grunwald, kultowy wokalista zespołu No To Co i En Face. Szczyt popularności Jerzego Grunwalda w Polsce przypadł na końcówkę lat 60. i lata 70. Był wtedy jedną z najciekawszych gwiazd polskiego big beatu i muzyki pop. Śpiewał z zespołem No To Co na pierwszych najsłynniejszych jego płytach i z zespołem En Face. Jego łatwo rozpoznawalny głos i sprawił, że zdobył ogromną popularność, a w roku 1972 i 1973 uznany został za wokalistę roku. Był jednym z pierwszych polskich wokalistów, który nagrywał dla brytyjskiej słynnej wytwórni CBS. Od połowy lat 70-tych mieszkał w USA i Szwecji, koncertując po całym świecie.