Wielka kreatywność sołectw w trudnej sztuce autoprezentacji, wspaniała aranżacja stoisk i liczne talenty kulinarne poszczególnych mieszkańców - to wszystko mogli zaobserwować uczestnicy najsmaczniejszej imprezy w Gminie Dywity, czyli konkursu kulinarnego „O Garniec Kłobuka”, który odbył się w sobotę (29.08) w Gadach. W konkursie sołectw wszystkich „załatwiła” Mafia z Tuławek.
To był rekordowy „Garniec Kłobuka” pod wieloma względami. W konkursie wzięło udział aż 11 sołectw, frekwencja dopisała znakomicie również wśród publiczności, która tłumnie przyjechała do gościnnych i znakomicie przygotowanych Gadów.
- Cieszymy się, że naszą wieś odwiedziła tak wiele osób z gminy, ale z rozmów i obserwacji wynika, że również wielu turystów z regionu i kraju - mówi Alicja Antosiak, sołtys Gadów, współorganizatorka wydarzenia.
Miejscowości Gminy Dywity biorące udział w konkursie sołectw prześcigały się w pomysłach na udaną prezentację na scenie oraz wystrój stoiska. Gady odwiedzili m.in. Kargule i Pawlaki z Frączek, Mafia z Tuławek, Sportowcy ze Słup, Służba Medyczna z Redykajn, Europejski Pociąg Wars ze Spręcowa, czy Babeczki w Kropeczki z Dywit.
- Pomysłowość, chęć wspólnej zabawy i integracja sołectw jest godna pozazdroszczenia - uważa Aneta Fabisiak-Hill, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Dywitach, głównego organizatora konkursu.
Występy konkursowe na scenie potrafiły rozbawić do rozpuku, naładować pozytywną energią, wzruszyć, czy jak to było w przypadku Ługwałdu i lekcji historii w dawnej szkole - poruszyć patriotyczną nutę. Oceny prezentacji sołectw dokonali przedstawiciele każdego z sołectw biorących udział w konkursie. Wybór nie był łatwy, ale ostatecznie pierwsze miejsce zdobyła Mafia z Tuławek, której przewodziła Maria don Corleone (czyli sołtys Tuławek - Maria Kozioł) razem z obstawą.
- To była rola życia sołtys Marii Kozioł! - takie komentarze dało się słyszeć po zakończeniu występu Tuławek.
Zgodnie z tradycją to właśnie w Tuławkach, czyli w zwycięskim sołectwie odbędzie się Garniec Kłobuka w przyszłym roku. Na stoiskach podczas imprezy można było skosztować prawdziwych wiejsko-warmińskich rarytasów. Dla przykładu na stoisku Sętala królowały wyśmienite sery własnej roboty i domowe piwo autorstwa Lecha Kryszałowicza. Nie brakowało wędlin, mięs, babek ziemniaczanych, pierogów, nalewek, czy win. Poniżej przedstawiamy wyniki konkursu indywidualnego na najlepszy produkt żywnościowy Gminy Dywity. Jurorzy w osobach: Krystyny Dziodko - Restauracja KRY-STAN, Jadwigi Kowalewskiej - Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Olsztynie i Krzysztofa Bednarskiego - kucharza, uczestnika trzeciej edycji programu „MasterChef” miało twardy orzech do zgryzienia.
- Jestem pod wrażeniem talentów kulinarnych mieszkańców gminy Dywity - mówi Krystyna Dziodko.
- Wśród potraw i przetworów znalazły się liczne perełki. W wydarzeniu wziął udział poseł Janusz Cichoń, a Powiat Olsztyński wsparł je finansowo.
******
Wyniki konkursu indywidualnego:Kategoria: potrawyI nagroda - Andrzej Rajewski, Ługwałd, „Żeberka na szybko”
II nagroda - Iwona Burawska, Różnowo, „Kapusta na boczku”
III nagroda - Alicja Antosiak, Gady, „Pasztetowy zawrót głowy”
Kategoria: wypiekiI nagroda - Joanna Marszelewska, Różnowo, „Sernik z morelą”
II nagroda - Kamila Michalska, Bukwałd, „Chleb orkiszowy”
III nagroda - Danuta Ostrowska, Tuławki, „Cytrynowe serducho”
Kategoria: przetworyI nagroda - Zbigniew Wąsik, Sętal, „Sery”
II nagroda - Danuta Ostrowska, Tuławki, „Jeżyny, maliny w karmelu”
III nagroda - Irena Cabel, Dywity, „Rarytas z kabaczka”
Kategoria: napojeI nagroda - Tamara Samoiłło, Redykajny, „Sok z buraków”
II nagroda - Aneta Stankiewicz, Tuławki, „Krówka”
III nagroda - Leszek Czodrowski, Bukwałd, „Leszkowy Koźlak”
Wyróżnienia:- Jadwiga Kliczka, Redykajny, „Szczupak”
- Maria Turejko, Redykajny, „Śledź w majeranku”
- Anna Orzoł, Ługwałd, „Sękacz”
- Irena Palmowska, Spręcowo, „Nalewka na rajskich jabłuszkach”
- Lech Kryszałowicz, Sętal, „Piwo podwójnie chmielone”
Z D J Ę C I A