W związku z zakończeniem realizacji projektu MAGIC, w olsztyńskim hotelu „Novotel”, dziś (31.03) odbyło się spotkanie zatytułowane „Zarządzanie wodami podziemnymi na zanieczyszczonych terenach poprzemysłowych”, prezentujące wyniki i rezultaty projektu.
W trakcie spotkania, obok prezentacji rezultatów projektu MAGIC w kontekście potrzeb i kompetencji lokalnych władz samorządowych w zakresie sanacji i rekultywacji terenów z „historycznymi” zanieczyszczeniami, zaprezentowano także materiały Komisji Europejskiej i Europejskiej Agencji Środowiska dotyczące ochrony gleby przed jej dalszą degradacją.
Olsztyn wraz z innymi polskimi partnerami - Główny Instytut Górnictwa, Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych i Państwowy Instytut Geologiczny oraz partnerami z Niemiec i Czech uczestniczył w projekcie MAGIC - „Zarządzanie wodami podziemnymi na zanieczyszczonych terenach poprzemysłowych”. Ocena zanieczyszczenia i związanych z nimi zagrożeń, jak i wybór metod oczyszczania winny być dokonywane w sposób systemowy. Taka strategia postępowania jest rozwijana i wdrażana w projekcie MAGIC.
Projekt realizowany w ramach Inicjatywy Wspólnoty INTERREG IIIB - CADSES, Priorytet 4: Ochrona środowiska, zarządzanie zasobami naturalnymi i ochrona przed zagrożeniami. Realizatorami projektu byli: Główny Instytut Górnictwa (Polska), Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych (Polska), Urząd Miasta Stuttgart (Niemcy), Instytut Zdrowia Publicznego (Czechy), Państwowy Instytut Geologiczny (Polska) oraz Urząd Miasta Olsztyn.
Projekt realizowano od czerwca 2005 roku do marca br. (34 miesiące).
Długoterminowym celem projektu MAGIC jest rewitalizacja terenów zdegradowanych przez przemysł poprzez eliminację największych źródeł zanieczyszczeń wód podziemnych. Bezpośrednim celem projektu jest zastosowanie innowacyjnej metodologii badawczej do identyfikacji źródeł zanieczyszczeń, oceny i doboru metod oczyszczania wód podziemnych na czterech terenach modelowych w trzech krajach UE: Polsce (Trachy, Olsztyn), Niemczech (Stuttgart) i Republice Czeskiej (Ostrawa).
Projekt MAGIC jest nastawiony na:
- identyfikację i ocenę głównych ognisk zanieczyszczeń wód podziemnych,
- dobranie optymalnych metod oczyszczania wód podziemnych,
- przygotowanie koncepcji i planów zarządzania zasobami zanieczyszczonych wód podziemnych
Spodziewane efekty projektu to:
- wdrożenie nowoczesnej metodyki badawczej na czterech obszarach badawczych,
- opracowanie wytycznych do praktycznego stosowania metodologii MAGIC,
- międzynarodowa wymiana doświadczeń oraz upowszechnienie wyników projektu.
Z D J Ę C I A