Podczas sierpniowej sesji Rady Miasta olsztyńscy radni zajmą się przygotowanym przez prezydenta Olsztyna projektem uchwały o zmianach w taryfach opłat za przejazdy komunikacją publiczną. Szczególnie interesujące w tej sprawie jest to, że chodzi o obniżenie, a nie podwyższenie cen biletów.
- Od dłuższego czasu pracujemy nad tym, żeby zachęcić mieszkańców Olsztyna do korzystania z komunikacji publicznej, bo przez to nasze środowisko będzie czystsze, w mieście będzie ciszej, a na ulicach bezpieczniej - powiedział prezydent Piotr Grzymowicz podczas zorganizowanej dzisiaj (20.08) konferencji prasowej.
- Jednym z elementów zachęcenia mieszkańców do korzystania z transportu publicznego są taryfy. Analizowaliśmy jak one wyglądają w porównaniu do innych miast i w kontekście naszych możliwości finansowych. Po tych analizach uznaliśmy, że powinniśmy obniżyć cenę biletu sieciowego ze 110 złotych do 88 złotych. To znacząca obniżka, bo praktycznie o 1/5 wartości tego biletu.Ceny pozostałych biletów w mieście nie ulegną zmianie, ale na nowej taryfie skorzystają mieszkańcy podolsztyńskich gmin: Purda, Stawiguda i Dywity, gdzie docierają miejskie autobusy.
- Uznaliśmy, że trzeba odejść od zróżnicowania cen biletów na przejazdy na liniach miejskich i podmiejskich, i wprowadzić te same stawki. Bilet jednorazowy wszędzie będzie więc kosztował 2,90 zł - poinformował prezydent.
Prezydent zaproponował też radnym wprowadzenie biletów czasowych: 30-, 45- i 90-minutowych. Te same bilety będą obowiązywać w autobusach i tramwajach, które pod koniec roku pojawią się na ulicach.
Jeżeli radni w najbliższą środę zaakceptują propozycję prezydenta, to zmiany w taryfie cen za przejazdy w środkach komunikacji miejskiej powinny wejść w życie 1 listopada br.
Dzisiejsze spotkanie z dziennikarzami prezydent zorganizował w jednym z najnowszych, naszpikowanych elektroniką autobusów zakupionych ostatnio przez olsztyńskie MPK. Pojazd jest niskopodłogowy, wyposażony w klimatyzację, elektroniczne kasowniki akceptujące m.in. Olsztyńską Kartę Miejską, biletomaty, w których za bilety można płacić kartami płatniczymi. Autobusy wyposażone są też w monitoring wizyjny i elektroniczne tablice informacyjne.
- Komfortowe warunki podróżowania środkami komunikacji miejskiej również będą zachęcać do pozostawienia w garażach prywatnych samochodów, tym bardziej, że za sprawą systemu ITS komunikacja miejska będzie miała pierwszeństwo na skrzyżowaniach, więc autobusy i tramwaje będą jechać przez miasto szybciej niż inne pojazdy - dodał prezydent Grzymowicz.
Z poświęconą zmianie taryfy opłat za korzystanie z komunikacji publicznej częścią dzisiejszej konferencji prasowej prezydenta można zapoznać się oglądając nasze nagranie wideo z konferencji.
Z D J Ę C I A
F I L M Y