Ponad 30 osób zgłosiło się w poniedziałek (17.08) do akcji oddawania krwi w mobilnym krwiobusie oraz do rejestracji potencjalnych dawców szpiku, które zainaugurowały Bezpłatny Tydzień dla Zdrowia w Dywitach.
Pierwsze działania Bezpłatnego Tygodnia dla Zdrowia w Dywitach były skierowane do mieszkańców, którzy chcieli podzielić się z innymi tym, co mają najcenniejsze, czyli krwią i szpikiem. A potrzeby w tym zakresie są olbrzymie. Mimo wakacyjnej pory, swoją chęć pomocy zadeklarowało ponad 30 osób.
- O akcji zbiórki krwi dowiedziałam się z gminnego Facebooka - mówi Anna Chalimoniuk.
- Przyszłam z mamą, okazało się, że ona nie może oddać krwi, ale ja postanowiłam, że oddam.Izabela Markiewicz mobilny krwiobus stojący na parkingu pod Urzędem Gminy zauważyła podczas robienia opłat za wywóz śmieci w kasie urzędu.
- Dobrze, że mobilny autobus pojawił się w Dywitach, nie będę musiała jechać do Olsztyna - mówi Izabela Markiewicz, która oddała 450 mililitrów krwi.
- Zresztą to jest tak szlachetny cel, że trzeba wziąć udział. Cieszę się, że mogę teraz pomóc, bo przecież w przyszłości sama mogę być w potrzebie.Kamil Gaweł w poniedziałek 17 sierpnia oddał krew już po raz ósmy w życiu.
- O akcji dowiedziałem się z smsa wysłanego przez gminę - mówi Kamil.
- Krew powinno oddawać więcej osób, bo jest to niezwykle przydatne wszystkim. Sami nawet nie wiemy, kiedy będziemy potrzebować krwi.Niestety, spośród wszystkich chętnych do oddania krwi po badaniach lekarskich służby Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie musiały odrzucić prawie 60 proc. osób.
- W trakcie wywiadu i badań okazało się, że z powodu różnych chorób i dolegliwości nie mogliśmy dopuścić wszystkich do poboru krwi - wyjaśnia Halina Pankiewicz, pielęgniarka z RCKiK w Olsztynie.
Znacznie lepsze statystyki zostały odnotowane w sali konferencyjnej UG Dywity, gdzie NFZ i Fundacja DKMS rejestrowały potencjalnych dawców szpiku. Ostatecznie wymazy z jamy ustnej pobrane zostały od 17 osób.
- Tak niewiele trzeba, a można komuś uratować życie - tak argumentuje swój udział w akcji Agnieszka Pruszyńska z miejscowości Słupy.
Na stanowisku Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej można było zmierzyć tlenek węgla w wydychanym powietrzu oraz uzyskać porady dotyczące zdrowego stylu życia, uruchomiony został też punkt profilaktyki uzależnień ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki dopalaczowej.
W kolejne dni tygodnia zaplanowano następne działania na rzecz zdrowia. We wtorek i środę 18 i 19 sierpnia Ośrodek Zdrowia w Dywitach zaprasza wszystkich panów w wieku 40+ na bezpłatne badania w kierunku wczesnego wykrywania raka prostaty (w godz. od 8.30 do 10). W czwartek 20 sierpnia w godz. od 12 do 16 w dywickim ośrodku odbędą się darmowe konsultacje specjalistyczne lekarza urologa, a w piątek od godz. 15 do 17 konsultacji będzie udzielał lekarz psychiatra. Wielki finał Bezpłatnego Tygodnia dla Zdrowia w Dywitach zaplanowano na sobotę (22.08), gdy konsultacje będą połączone z wielkim piknikiem. W godz. od 10 do 15 na terenie ośrodka zdrowia będą się odbywać bezpłatne konsultacje alergologiczne, pulmonologiczne (z badaniem spirometrycznym), kardiologiczne, a także badanie ostrości wzroku, porady dietetyczne i badanie w kierunku cukrzycy utajonej.
Na dzieci będą czekały koniki i zajęcia z hipoterapii, logopeda, badanie wad postawy, a także malowanie twarzy, konkursy z nagrodami i występy wokalne Teresy Mikołap. Dorośli będą mogli skorzystać z leczniczych masaży przeciwbólowych, a także wziąć udział w pokazach i zajęciach z pierwszej pomocy. Piknik w Ośrodku Zdrowia poprowadzi Adam Wronka. Na gości czekać będzie także degustacja zdrowej żywności. Dodatkowych informacji o całej akcji udziela przychodnia w Dywitach pod numerem: 89 512 01 22. Gmina Dywity jest współorganizatorem akcji. Partnerami są także: olsztyński NFZ, Fundacja DKMS, RCKiK Olsztyn, Sanepid Olsztyn, PCK Olsztyn i drukarnia Spręcograf.
Z D J Ę C I A