Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
11:44 18 stycznia 2025 Imieniny: Bogumiła, Małgorzaty
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Sprawy społeczne
D. | 2015-08-12 19:04 | Rozmiar tekstu: A A A

200 lat tym razem dla Janiny Luberdy-Zapaśnik

Olsztyn24
Janina Luberda-Zapaśnik, prezes Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych | Więcej zdjęć »

Z myślą o najstarszych mieszkańcach regionu Federacja Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego FOSa realizuje inicjatywę pod nazwą „200 lat”. Przedsięwzięcie zakłada uroczystą organizację obchodów urodzin osób starszych, których w ten sposób organizatorzy chcą uhonorować i podziękować im za wykonaną pracę, pasję oraz zaangażowanie w rozwój społeczności.

Pierwsze przyjęcie urodzinowe inaugurujące projekt odbyło się 29 października ubiegłego roku w hotelu Villa Pallas, a świętowano na nim jubileusze kombatanckiego rodzeństwa Janiny Biegańskiej-Michalczyk oraz Stanisława Biegańskiego. Jednym z gości tej uroczystości była Janina Luberda-Zapaśnik - prezes Zarządu Okręgu Warmińsko-Mazurskiego Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych. Nie spodziewała się, że wkrótce również znajdzie się w gronie osób uhonorowanych w ten sposób. Przyjęcie-niespodzianka dla jubilatki odbyło się dzisiaj (12.08) w tym samym hotelu.

Pani Janina w 1941 wraz z rodziną została wysiedlona najpierw do obozu w Toruniu (tzw. Szmalcówka) a potem do Potulic (Lebrechtsdorf) pod Piłą. Ma za sobą traumatyczne przeżycia.

Od 1 listopada 1955 r. pracowała jako pediatra, a następnie od 1 stycznia 1958 r. była kierownikiem Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie. W latach 1982-1986 delegowana do Algierii na stanowisko specjalisty pediatrii. Od 1987 r. była kierownikiem Poradni Genetycznej, którą utworzyła w WSD w Olsztynie.
R E K L A M A
Uzyskała specjalizację I i II st. z pediatrii oraz I i II st. z diagnostyki laboratoryjnej. Pełniła funkcję specjalisty wojewódzkiego ds. diagnostyki laboratoryjnej i bakteriologii. Stopień dr nauk medycznych otrzymała na podstawie pracy pt. „Wartość testu cytochemicznego NBT w zestawieniu z niektórymi wskaźnikami laboratoryjnymi w diagnostyce i ocenie przebiegu klinicznego zakażeń bakteryjnych i wirusowych u dzieci”. Jest członkiem PTP, Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Laboratoryjnej, inicjatorką jego powstania i od chwili założenia do 1982 r. jego prezesem (przez trzy kadencje). Za pracę naukową i społeczną otrzymała odznaki: „Za wzorową pracę w służbie zdrowia”, „Zasłużony dla Warmii i Mazur”.

W przyjęciu udział wzięli m.in. w imieniu prezydenta Olsztyna Gabriela Konarzewska - dyrektor Wydziału Kultury i Ochrony Zabytków Urzędu Miasta Olsztyna, w imieniu wojewody warmińsko-mazurskiego Joanna Wańkowska-Sobiesiak - pełnomocnik wojewody ds. mniejszości narodowych i etnicznych, w imieniu marszałka województwa Anna Wasilewska - członek zarządu województwa, dr Marek Zabłocki - prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej, Jolanta Kłoczewska - dyrektor Szkoły Policealnej im. Zbigniewa Religi w Olsztynie oraz przedstawiciele organizacji kombatanckich, a także rodzina i przyjaciele pani Janiny.

Wszyscy goście świętowali w doskonałych humorach, przekazywano mnóstwo życzeń, kwiatów i upominków. Nie zabrakło też śpiewaczego hitu urodzinowego oraz urodzinowego tortu. Wydarzenie uświetnił również występ ucznia Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Olsztynie Dawida Kopruckiego, który przygotował dla jubilatki oraz gości recital a capella.

******

Polski Związek Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, który powstał w 1946 roku, to najstarsza polska organizacja zrzeszająca byłych więźniów obozów koncentracyjnych, więzień i aresztów. Związek na początku liczył ćwierć miliona członków.

Związek liczący obecnie 5 tys. członków jest jedną z największych organizacji kombatanckich w Polsce. Obejmuje swoim zasięgiem obszar całego kraju, ma 15 oddziałów okręgowych, 9 samodzielnych kół rejonowych i 13 samodzielnych kół środowiskowych, które organizują spotkania edukacyjne z młodzieżą, uroczystości okolicznościowe, otaczają opieką miejsca pamięci, działają na rzecz rozwiązywania problemów środowiska ofiar nazizmu.

Organizacja prowadzi aktywną działalność na rzecz upamiętniania walki o niepodległość i martyrologii narodu polskiego w latach 1939-1945, zachowania pamięci o ofiarach niemieckiego nazizmu.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Filmy wideo do artykułu
image galeria
200 lat dla Janiny Luberdy-Zapaśnik
12-08-2015
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.