Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie oraz Pracownia Wydawnicza „ElSet” zaprosiły wczoraj (10.08) olsztynian do Starego Ratusza na spotkanie autorskie i promocję książki pt. „Nawrócenie wiedźmy. Magiczno-historyczna powieść z czasów pruskich”, której autorką jest Joanna Żamejć.
Książka ukazała się w czerwcu bieżącego roku nakładem Pracowni Wydawniczej „ElSet” i jest debiutem literackim Joanny Żamejć, olsztyńskiej bibliotekarki aktualnie mieszkającej w Niemczech. Powstawała trzy lata i jest pierwszą częścią trylogii (obecnie autorka pracuje nad jej drugą częścią).
Wydawca o tytule: Nawrócenie Wiedźmy to złożona, wielowątkowa powieść, której akcja osadzona jest w puszczańskich ostępach krainy pruskich Warmów, w latach 1348–1353. Opowiada o czasach, kiedy nad rzeką Alną (dziś zwaną Łyną), wznoszono gród zwany dawniej Allenstein, a dzisiaj - Olsztynem.
W korowodzie barwnych postaci bohaterów książki występują m.in. znani z kart historii wielki mistrz zakonu krzyżackiego Winrych von Kniprode, biskup warmiński Jan z Miśni i kanonik kapituły warmińskiej we Fromborku Jan Stryprock, czy Johannes von Leissen (Jan z Łajs), któremu kapituła warmińska powierzyła budowę grodu u stóp warownego zamku. Miasto wznoszono wśród lasów, które skrywały ocalałe jeszcze osady plemion Prusów. Ich przyszłość była jednak przesądzona, krzepły bowiem społeczności przybyszy, a wyprawy rycerzy krzyżackich łamały opór ostatnich, zaszytych w lasach pruskich ostoi. Przestrzeń między starymi a nowymi mieszkańcami tych ziem stopniowo malała - konfrontacja prastarych pogańskich obyczajów i wierzeń z nowym porządkiem i religią stała się nieunikniona. Losy zetknęły Auszrę, córkę plemiennej litewskiej wiedźmy, tak jak matka obdarzonej nadprzyrodzonymi zdolnościami, z Namirem należącym do grupy osadników budujących gród nad Łyną. Miłość połączyła ich dwa odmienne światy. Auszra stała się świadkiem i uczestnikiem życia społeczności powstającego miasta, w głębi duszy zachowując jednak wiarę przodków, zgodnie z przesłaniem pruskich i litewskich bóstw ugiąć się, ale nie poddać. W spotkaniu poprowadzonym przez dziennikarza radiowego Roberta Lesińskiego udział wzięli autorka książki Joanna Żamejć i historyk dr Jerzy Sikorski. To on (zaproszony do współpracy na prośbę pisarki przez Tadeusza Prusińskiego z Wydziału Kultury i Ochrony Zabytków Urzędu Miasta Olsztyna) czuwał nad zgodnością tekstu książki z faktami historycznymi.
Podczas literackiego popołudnia rozmawiano m.in. o genezie książki, założeniach jakie pisarka chciała zrealizować i czy osiągnęła swój cel. Przedstawiła też metody pozyskiwania danych do książki i sekrety swojego warsztatu twórczego, a także jak wyglądała współpraca z Jerzym Sikorskim i skąd zaczerpnęła pomysły na imiona bohaterów. Największym jednak rarytasem dla tłumnie zgromadzonych gości pisarki było ujawnienie pierwszej sceny, która rozegra się na kartach drugiego tomu trylogii.
Spotkanie uświetnił pokaz walki rycerskiej oraz poczęstunek przygotowany na wzór dawnych posiłków.
Z D J Ę C I A
G A L E R I A :