Informacje o renowacjach, konkursach, propozycje wycieczek wiodących przy olsztyńskich zabytkach. To tylko część danych poświęconych historycznej materii stolicy regionu, zawartych na nowej stronie internetowej uruchomionej przez Urząd Miasta.
O tym, że w Olsztynie nie brakuje zabytkowych, niezwykłych budynków, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. I nie chodzi tylko o te najsłynniejsze i najbardziej efektowne, jak zamek. Wystarczy przejść się uliczkami Śródmieścia albo Zatorza, by natknąć się na oryginalne kamienice. Co ważne, często w coraz lepszej kondycji. I właśnie w nowym serwisie będzie można dowiedzieć się, jakie prace były realizowane albo jak zdobyć dofinansowanie na odnowienie obiektu.
Teraz prace prowadzone są m.in. w klatce schodowej kamienicy przy ul. Kętrzyńskiego 6. Konserwatorzy odsłaniają oryginalne dekoracje, przywracając niezwykły charakter tego miejsca.
- Chcemy jak najlepiej informować mieszkańców o realizowanych przez nas zadaniach - tłumaczy Gabriela Konarzewska z wydziału kultury i ochrony zabytków Urzędu Miasta w Olsztynie.
- Jeśli będziemy dbać o nasze zabytki, to nasze dziedzictwo nie przepadnie. Ważne jest też, by uświadamiać to kolejnym pokoleniom.
Każdego roku miasto dotuje prace konserwatorskie. Są też pieniądze na konserwacje starodruków. Bogata w nie jest biblioteka Wyższego Seminarium Duchownego Hosianum. W poprzednim roku miasto dołożyło niemal 11 tys. złotych na odnowienie inkunabułu Missale Warmiense - Mszału Warmińskiego, który należał do wuja Mikołaja Kopernika, biskupa Łukasza Watzenrode. Księgę wydrukowano w Strasbourgu w 1497.
Poza sprawozdaniami z prowadzonych prac, na stronie można znaleźć informacje na temat historycznych budynków, olsztyńskich rzeźb, pomników, pamiątkowych tablic i kamieni, dowiedzieć się o przebiegu szlaków wiodących wzdłuż zabytków, o wystawach i konkursach.
Nowego serwisu trzeba szukać pod adresem www.zabytki.olsztyn.eu
.