Bohaterką spotkania będzie Janina Luberda-Zapaśnik, prezes PZBWPHWiOK w Olsztynie
Urodziny to najlepsza okazja, aby oddać uczucie szacunku oraz wdzięczność dla bliskich nam osób. Stanowią wyraz pamięci oraz uznania dla nich. Z myślą o najstarszych mieszkańcach regionu Federacja FOSa realizuje nową inicjatywę pod nazwą „200 lat”, czyli uroczystą organizację obchodów urodzin osób starszych. Poprzez wskazane działanie pragniemy uhonorować i podziękować zwykłym i niezwykłym seniorom, którzy swoją pracą, pasją, zaangażowaniem zmieniali dookoła naszą rzeczywistość i wpisywali się w krajobraz naszych społeczności.
W najbliższą środę (12.08) Federacja FOSa planuje zorganizować przyjęcie urodzinowe dla Janiny Luberdy-Zapaśnik, prezes Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych w Olsztynie. Związek, który powstał w 1946 roku, to najstarsza polska organizacja zrzeszająca byłych więźniów obozów koncentracyjnych, więzień i aresztów. Na początku liczył ćwierć miliona członków. Związek liczący obecnie 5 tys. członków jest jedną z największych organizacji kombatanckich w Polsce. Obejmuje swoim zasięgiem obszar całego kraju, ma 15 oddziałów okręgowych, 9 samodzielnych kół rejonowych i 13 samodzielnych kół środowiskowych, które organizują spotkania edukacyjne z młodzieżą, uroczystości okolicznościowe, otaczają opieką miejsca pamięci, działają na rzecz rozwiązywania problemów środowiska ofiar nazizmu. Organizacja prowadzi aktywną działalność na rzecz upamiętniania walki o niepodległość i martyrologii narodu polskiego w latach 1939-1945, zachowania pamięci o ofiarach niemieckiego nazizmu.
Pani Janina w 1941 wraz z rodziną została wysiedlona najpierw do obozu w Toruniu (tzw. Szmalcówka), a potem do Potulic (Lebrechtsdorf) pod Piłą. Jest to osoba wiekowa, po traumatycznych przeżyciach, dlatego organizatorom uroczystości zależy, aby to spotkanie było wyjątkowe i odbyło się ze wszelkimi zaszczytami.
Wspomnieć należy, że pani Janina z wielkim zaangażowaniem i oddaniem wypełniała swoje obowiązki. Od 1 listopada 1955 r. pracowała jako pediatra, a następnie od 1 stycznia 1958 r. była kierownikiem Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie. W latach 1982–1986 delegowana do Algierii na stanowisko specjalisty pediatrii. Od 1987 r. była kierownikiem Poradni Genetycznej, którą utworzyła w WSD w Olsztynie. Uzyskała specjalizację I i II st. z pediatrii oraz I i II st. z diagnostyki laboratoryjnej. Pełniła funkcję specjalisty wojewódzkiego ds. diagnostyki laboratoryjnej i bakteriologii. Stopień dr nauk medycznych otrzymała na podstawie pracy pt. Wartość testu cytochemicznego NBT w zestawieniu z niektórymi wskaźnikami laboratoryjnymi w diagnostyce i ocenie przebiegu klinicznego zakażeń bakteryjnych i wirusowych u dzieci. Jest członkiem PTP, Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Laboratoryjnej, inicjatorką jego powstania i od chwili założenia do 1982 r. jego prezesem (przez trzy kadencje). Za pracę naukową i społeczną otrzymała odznaki: „Za wzorową pracę w służbie zdrowia” i „Za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego”.
Spotkanie urodzinowe odbędzie się w restauracji Villa Pallas przy ul. Żołnierskiej 5 w Olsztynie. Początek o godz. 13.30.