Po raz kolejny miłośnicy warmińskich tradycji piwowarskich oraz bursztynowego napitku mogli poznawać nowe smaki domowej produkcji. 25 lipca w Biskupcu odbył się bowiem IV Warmiński Festiwal Dziedzictwa Browarniczego, impreza organizowana przez Powiat Olsztyński.
Na mieszkańców gminy oraz turystów czekały tradycyjne przekąski - fafernuchy i nowolatki. Można było też własnoręcznie zrobić świeczkę z plastra pszczelego wosku. Podczas festiwalu nie zabrakło magii w postaci eliksirów miłosnych i podobno posiadających tajemną moc „motanek”, czyli szmacianych lalek Babki Zielarki.
Największym zainteresowaniem cieszyły się pokazy warzenia piwa „na żywo” przez piwowarów domowych - Daniela Dudę i Artura Kamińskiego. Ten ostatni dzielił się wiedzą na temat robienia piwa w warunkach domowych. Rozprawił się też z niektórymi mitami na temat bursztynowego napoju.
- Brzuch nie jest od piwa, brzuch jest na piwo - przekonywał piwowar z Olsztyna.
- Butelka piwa ma około 250 kalorii, czyli tyle, co szklanka soku. Od czego zatem się tyje? Od przekąsek typu chipsy i orzeszki. Piwo zawiera mnóstwo składników odżywczych, doskonale uzupełnia elektrolity w organizmie i odkwasza mięśnie. Warunkiem jest oczywiście spożywanie go w rozsądnych ilościach.
Burzowa chmura, która nadciągnęła nad Biskupiec, zmusiła organizatorów do przerwania imprezy, ale tylko na 2 godziny. Około 22:00 na scenie znów zabrzmiały utwory w wykonaniu lokalnych zespołów muzycznych. Gwiazdą wieczoru był Szymon Wydra z zespołem Carpediem. Impreza potrwała do 1:00 w nocy.
Pomysł popularyzowania tradycji piwnych, które na Warmii sięgają setek lat wstecz, zrodził się w Starostwie Powiatowym w Olsztynie. Jak się okazało, idea promowania Warmii w nietypowym aspekcie historycznym, edukacyjnym, kulturalnym i kulinarnym przypadła do gustu mieszkańcom powiatu. W latach 2012-2014 festiwal odbywał się co roku w miastach warmińskich, w których istnieją lub istniały browary i silne tradycje związane z dziedzictwem browarniczym - Biskupcu, Olsztynie i Braniewie. Do tej pory w imprezie wzięło udział ponad 60 tysięcy osób. W styczniu br. festiwal otrzymał certyfikat „Produkt Warmia Mazury”.
Z D J Ę C I A