Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
16:50 21 listopada 2024 Imieniny: Janusza, Konrada
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Kultura, dziedzictwo
d. | 2015-07-24 15:08 | Rozmiar tekstu: A A A

Wystawą „Szlakami wyobraźni po mapach dawnych i dawniejszych” zainaugurowano Dni Jakubowe

Olsztyn24
Wystawę zaprezentowano w byłej sali sesyjnej olsztyńskiego ratusza | Więcej zdjęć »

W byłej sali sesyjnej olsztyńskiego ratusza otwarto dzisiaj (24.07) wystawę „Szlakami wyobraźni po mapach dawnych i dawniejszych”, prezentującą fotografie zbiorów kartograficznych Wyższego Seminarium Duchownego Metropolii Warmińskiej Hosianum.

Ekspozycja powstała dzięki współpracy Urzędu Miasta Olsztyna, Biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego Metropolii Warmińskiej Hosianum, Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego, pod honorowym patronatem Metropolity Warmińskiego i Prezydenta Miasta Olsztyna.

Rozpoczynające się dzisiaj Dni Jakubowe (święto Olsztyna) ponownie stały się okazją do zaprezentowania zabytkowego księgozbioru Biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego Metropolii Warmińskiej Hosianum w Olsztynie - najstarszej istniejącej biblioteki na Warmii i Mazurach (w tym roku obchodzącej swoje 450-lecie). Na wystawie zaprezentowano najciekawszą kartografię - fotografie map znajdujących się w dwóch dziełach: Claudius Ptolemaeus, Cosmographia, Ulm 1486 i Abraham Ortelius, Theatrum orbis terrarum, Antwerpen 1592. Pierwsze z dzieł ukazuje wizję świata z czasów przed przewrotem kopernikańskim. Drugie zaś - mapy świata już po wielkich odkryciach geograficznych.

Mikołaj Kopernik (1473-1543) korzystał z Kosmografii żyjącego na przełomie I i II wieku Ptolemeusza w wydaniu rzymskim z 1480 roku. Inkunabuł z Biblioteki Hosianum omawia zasady konstruowania map oraz podaje zestawienie ok. 8 tysięcy nazw geograficznych, większość ze współrzędnymi. W tekście znajdują się tablice i wyliczenia astronomiczne. Ale najciekawiej prezentują się 32 kolorowane ręcznie mapy. Na jednej z nich zaznaczone jest najstarsze polskie miasto - Kalisz. Inna pokazuje część Europy nazwaną Sarmatia-Europe, gdzie widoczne jest Morze Bałtyckie (Oceanus Sarmaticus), rzeka Wisła (Vistula) i góry Karpaty.
R E K L A M A
Atlas Orteliusa (1527-1598) jest arcydziełem sztuki zdobniczej. Sam autor jest przedstawicielem holenderskiej szkoły kartografii z doby jej największego rozkwitu. Starodruk z Biblioteki Hosianum stanowi czwarte wydanie, opracowane i wydane w 1592 roku. Zawiera 105 map oraz 26 map historycznych. Atlas otwiera mapa świata, następne są mapy kontynentów oraz mapy szczegółowe regionów. Na mapie Królestwa Polski zaznaczone są miasta warmińskie, a wśród nich także Olsztyn. W polu niektórych map umieszczono opisy lub na marginesach widoki miast i sceny rodzajowe. Wszystkie mapy zostały wykonane bardzo precyzyjnie w technice miedziorytu, a następnie ręcznie pokolorowane farbami akwarelowymi.

- Wolumin ten został poddany konserwacji w latach 2002 - 2003 - mówi ks. Tomasz Garwoliński, dyrektor biblioteki. - Była to najdłużej trwająca oraz najbardziej kosztowna konserwacja w historii biblioteki. Pochłonęła 50 tys. zł dotacji przyznanej na ten cel przez Urząd Miasta Olsztyna.

Wystawę można oglądać na I piętrze w bocznym korytarzu ratusza do 7 sierpnia.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Wernisaż wystawy „Szlakami wyobraźni po mapach dawnych i dawniejszych”
24-07-2015
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.