Z okazji Międzynarodowego Roku Światła 2015 Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne zaprasza na premierowy pokaz w technologii fulldome oraz wernisaż wystawy zdjęć i grafik. Wydarzenie odbędzie się w czwartek, 16 lipca. Start o godz. 18:00 pod kopułą Olsztyńskiego Planetarium. Wstęp wolny.
Przewodnim tematem wystawy oraz krótkometrażowego filmu produkcji Carl Zeiss AG jest światło. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że światło wpływa na nasze życie w znacznie większym stopniu, niż jesteśmy w stanie to sobie wyobrazić. Międzynarodowy Rok Światła jest globalną inicjatywą podjętą przez Organizację Narodów Zjednoczonych w celu podniesienia świadomości na temat roli światła we współczesnym świecie. Technologie optyczne mają znaczenie w rozwoju energetyki, edukacji, rolnictwa, komunikacji oraz medycyny.
Film wyprodukowany przez Zeiss’a przedstawi widzom różne aspekty światła. Będzie niepowtarzalną okazją dostrzeżenia wielu fascynujących zjawisk.
Obchodzony w tym roku Międzynarodowy Rok Światła i Technologii Wykorzystujących Światło proklamowało 20 grudnia 2013 roku Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych na swojej 68. sesji. Z inicjatywą wystąpiło wcześniej konsorcjum instytucji naukowych, a formalnie została ona zgłoszona na 37. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO w listopadzie 2013 r. przez Meksyk, przy wsparciu Nowej Zelandii oraz prawie trzydziestu innych krajów.
Proklamowanie Roku miało na celu zwrócenie uwagi społeczności świata na znaczenie technologii wykorzystujących światło dla promocji zrównoważonego rozwoju, a także dla poszukiwania rozwiązań problemów związanych z zasobami energii na świecie, dostępem do edukacji, rolnictwem, i zdrowiem. Światło obecne jest zarówno we wszystkich dziedzinach naszego codziennego życia, jak i we wszystkich obszarach nauki w XXI wieku. Dzięki niemu możliwe stały się rewolucyjne odkrycia w medycynie, rozwój międzynarodowej komunikacji za pomocą Internetu, a także poszukiwanie całościowych rozwiązań dla wielu ekonomicznych, społecznych i kulturowych problemów globalnego społeczeństwa.
Na rok 2015 przypadają rocznice kilku ważnych wydarzeń naukowych, związanych ze światłem oraz technologią świetlną:
» opisanie zasad optyki przez Ibn Al Haythema w 1015 r.
» przedstawienie falowej natury światła przez Augustyna-Jeana Fresnela w 1815 r.
» opisanie fal elektromagnetycznych przez Jamesa Clerka Maxwella w 1865 r.
» opisanie światła w czasie i przestrzeni przez Alberta Einsteina w jego szczególnej teorii względności - w 1915 r.
» osiągnięcia Charlesa Kao dotyczące wykorzystania światłowodów do celów telekomunikacyjnych - w 1965.
W ramach obchodów Międzynarodowego Roku Światła, każdy miesiąc tego roku dedykowany jest któremuś z naukowców, którzy położyli szczególne zasługi dla rozwoju nauki dotyczącej światła. Ponadto zaplanowano szereg działań, promujących m.in. oszczędne gospodarowanie energią elektryczną i wydajne oświetlenie. Zorganizowany został konkurs fotograficzny dla młodzieży szkolnej na najpiękniejsze fotografie zjawisk optycznych. Odbędą się też obchody Dnia Światła dla Ziemi, służące ukazaniu roli światła w przyrodzie oraz promowaniu oszczędności energii elektrycznej i jednocześnie uwrażliwianiu ludzi na niebezpieczeństwa zanieczyszczeń za pomocą światła.