Dzisiaj (3.07) w wigilię rocznicy bitwy pod Kostiuchnówką, odbyły się w Olsztynie uroczystości upamiętniające jej 99. rocznicę. Kostiuchnówka to największa polska bitwa pierwszej wojny światowej, która ukazała światu wartość polskiego żołnierza i miała kolosalne znaczenie dla rozwoju działań na rzecz niepodległości Polski.
Bitwa rozegrała się w dniach 4-6 lipca 1916 na Wołyniu, pomiędzy wojskami rosyjskimi i austro-węgierskimi, w skład których wchodziły polskie legiony. Tuż po jej zakończeniu szef niemieckiego sztabu gen. Ludendorff pisał do Berlina: „Polak to dobry żołnierz. Trzeba zrobić Wielkie Księstwo Polskie z Warszawą i Lublinem”.
Kilka miesięcy później, aktem 5 listopada, państwa centralne rozpoczęły swoistą licytację niepodległości Polski, co dla sprawy polskiej miało kolosalne znaczenie, a dwa lata później przyniosło Polsce niepodległość.
Podczas uroczystości odczyt wygłosił prof. dr hab. Norbert Kasparek, zaprezentowano film „Kostiuchnówka - żywa historia”, a także odbyła się dyskusja na temat sposobów uczczenia ważnych wydarzeń historycznych. Uroczystości zakończyły się złożeniem kwiatów pod tablica marszałka Piłsudskiego.
W obchodach udział wzięli wiceprezydent Olsztyna Jarosław Słoma, kombatanci, historycy i nauczyciele. Organizatorem obchodów byli Związek Piłsudczyków RP i Archiwum Państwowe w Olsztynie, w porozumieniu z Wydziałem Humanistycznym UWM, Olsztyńską Lożą BCC, Sejmikiem Gospodarczym Warmii i Mazur i Piekarnią Tyrolską.
Z D J Ę C I A