Czy wiesz, że współcześnie drewno ma aż 30000 zastosowań we wszystkich dziedzinach naszego życia? Już w niedzielę (5.07) Muzeum Budownictwa Ludowego Park Etnograficzny w Olsztynku zaprasza na piknik ekologiczny, na którym zakochasz się w drewnie.
Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem ekologicznego stylu życia w harmonii z naturą, w zdrowiu i zgodzie z ideą zrównoważonego rozwoju. Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców.
Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska - średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześciennych, w tym w Lasach Państwowych - blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie, co potwierdzają międzynarodowe certyfikaty FSC i PEFC.
Nadleśnictwo Olsztynek i skansen w Olsztynku zapraszają na piknik ekologiczny „Czas Drewna” 5 lipca w godz. 10:00-16:00 do skansenu w Olsztynku. Wstęp wolny.
W programie:
» wycieczka po skansenie z drewnem w tle
» warsztaty konserwacji drewna
» warsztaty Magia drewna - poznaj właściwości drewna
» warsztat kołodzieja
» warsztaty drzeworytnicze
» pokaz rzeźbiarski
» zrelaksuj się z Czytusiem - bo książki są z drewna - kącik literacki
» drzewna filmoteka w wozowni
» spotkanie z Technologami Drewna z SGGW w Warszawie: m.in. pokaz inkrustacji, mebli autorskich inne
» drewno w sztuce - pokazy sztuki drzeworytniczej
» leśne zabawy i konkursy z drewnem w tle
» piłowanie na czas, wbijanie gwoździ, ścieżka zmysłów zabawy plastyczne i wiele innych.
Z D J Ę C I A