„Odkryć co ukryte” - tak brzmi tytuł książki z komiksami autorstwa uczniów Zespołu Placówek Edukacyjnych, wydanej dzięki Fundacji BOŚ, Miejskiej Bibliotece Publicznej i Multicentrum w Olsztynie. Dziś (25.06) w szkole dla niepełnosprawnych odbyła się uroczysta prezentacja publikacji, połączona z wystawą wykorzystanych w niej prac.
Wszystko zaczęło się od Natalii Jabłonowskiej ze szkoły podstawowej ZPE. Wiosną podczas prywatnej wizyty w bibliotece Multicentrum szkicowała komiksy, które spodobały się pracownikom instytucji.
- Natalka zainspirowała ich na tyle, ze postanowili wydać jej prace. Kiedy w finansowanie projektu włączyła się Fundacja BOŚ, pojawiła się możliwość zaangażowania innych uczniów szkoły - mówi Katarzyna Niedziałkowska, nauczyciel plastyki, koordynator projektu w ZPE.
Ostatecznie w akcji rysowania komiksów oprócz Natalki uczestniczyli: Mateusz Ryński, Michał Urbanek, Igor Ciechanowicz, Jakub Prystupa, Michał Kołodziejczyk, Piotr Peła, Łukasz Materski, Marcel Grabowski, Zofia Jurjewicz i Maksymilian Szerszeń. Swoje komiksy tworzyli podczas wizyt w Multicentrum. Rysując nie tylko ręcznie, ale także z pomocą różnych technik komputerowych.
- Na przykład programu Corel - tłumaczy Łukasz Materski.
- On jest trochę trudny, ale można się nauczyć.- Podpatrywaliśmy ich pracę, byliśmy pod ogromnym wrażeniem! - nie kryje Ilona Sekścińska z Miejskiej Biblioteki Publicznej.
- Wszyscy rysują genialnie, najbardziej w pamięci utkwiła mi Natalka. Jak ona to robi, że kreśli parę kresek i od razu powstaje rysunek? - Normalnie - odpowiada skromnie Natalia Jabłonowska.
- Po prostu lubię rysować komiksy.Dziś nadszedł czas na uroczyste podsumowanie projektu. Prace uczniów zostały zaprezentowane na wystawie w sali konferencyjnej. Ilona Sekścińska uroczyście przekazała Marii Jasińskiej-Zamarji, wicedyrektor ZPE, komplet wydrukowanych książeczek „Odkryć co ukryte” i słodkie upominki dla dzieci z ZPE. Wszyscy podkreślali, że projektu nie udałoby się zrealizować, gdyby nie finansowe wsparcie Fundacji BOŚ.
- Ludzie, którzy wsparli projekt, wykazali się ogromną otwartością na dzieci niepełnosprawne. Tak jak w nazwie książki odkryli ich ukryte talenty, pokazali dobre strony - mówi Wanda Agnieszka Jabłońska, dyrektor ZPE.
- Udowodnili, że warto być wrażliwym na drugiego człowieka. Wspólnym wysiłkiem udało się stworzyć coś bardzo cennego.Książki z komiksami uczniów ZPE nie można kupić w księgarniach. Można ją jednak dostać w Multicentrum oraz w ZPE (do wyczerpania egzemplarzy).
- W przyszłym roku zamierzamy kontynuować projekt - zapewnia Ilona Sekścińska.
Z D J Ę C I A