(fot. Krystyna Janusz)
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie i Akademickie Centrum Kultury Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zapraszają w piątek (26.06), o godzinie 17.00, do Galerii Stary Ratusz WBP na wernisaż wystawy fotograficznej pt.: „45 lat Zespołu Pieśni i Tańca Kortowo” autorstwa Krystyny Janusz.
Zespół Pieśni i Tańca „Kortowo” jest reprezentacyjną grupą folklorystyczną Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Historia powstania zespołu sięga lat 60. ubiegłego wieku, kiedy to studenci postanowili powołać grupę taneczną kultywującą folklor polski. Obecnie w zespole tańczy i śpiewa blisko 70 studentów i absolwentów UWM.
Od lat „Kortowo” czerpie natchnienie z tradycji ludowej. Wiernie odtwarza polskie tańce, pieśni i obrzędy. Tancerze prezentują program w oryginalnych strojach ludowych, wzbudzając zainteresowanie i fascynację ich pięknem i bogactwem. Wieloletni dorobek „Kortowa” jest dziełem wybitnych autorytetów w dziedzinie muzyki i tańca, którzy przyczynili się do stworzenia oryginalnego i niepowtarzalnego oblicza artystycznego zespołu.
Repertuar jest bogaty i zróżnicowany. Zespół przedstawia tańce narodowe: Poloneza, Mazura, Kujawiaka i Oberka, widowisko z regionu warmińskiego, pieśni i tańce ludowe z terenów niemalże całej Polski, a wśród nich obrazki sceniczne m.in. z: Kurpi Zielonych, Lublina, Kujaw, Rzeszowa, Krakowa, Podhala, Łowicza, Warmii oraz Śląska.
Zespół jest laureatem wielu festiwali folklorystycznych w kraju i za granicą. Za swoją działalność artystyczną był też wielokrotnie honorowany i nagradzany. W tym roku Zespół otrzymał statuetkę Osobowość Roku Warmii i Mazur 2014 w dziedzinie kultury, wręczanych przez Warmińsko-Mazurski Klub Biznesu.
Kierownik zespołu: Ewa Kokoszko
Chórmistrz: Natalia Kaczmarczik
Kierownik muzyczny: Krzysztof Podolak
Kapelmistrz: Wojciech Deliga
Zapraszamy!
******
Krystyna Janusz - olsztyńska fotografka, ur. 1988 r.
Absolwentka Wydziału Sztuki UWM (rocznik 2013), dyplom w pracowni fotografii artystycznej prof. Janusza Połoma. W swoich pracach i badaniach porusza tematykę regionu, z którego pochodzi i z którego historią jest związana jej historia. Realizuje badania zarówno o wydźwięku socjologicznym jak i historii architektury.
Udział w wystawach, nagrody, wyróżnienia:
2013 - I nagroda w VIII Biennale Sztuki o Medal Prezydenta w Olsztynie, udział w wystawie pokonkursowej BWA Olsztyn
2014 - wystawa zbiorowa fotografii „Iława bez retuszu”, Iławskie Centrum Kultury
2014 - stypendium artystyczne Rady Miasta Olsztyn na wystawę fotografii zabytkowych drzwi Prus Wschodnich, wybrane miasta Warmii
2014 - wystawa indywidualna „Wojna”, Galeria Jednego Obrazu, Muzeum Warmii i Mazur, Olsztyn
2013 - wystawa indywidualna fotografii „Osobiście”, Awangarda Bis, Olsztyn
2013 - wystawa zbiorowa „Stąd”, Iławskie Centrum Kultury